Niepokalanów: pokaz filmu „Kateri”,1 września (niedziela)
W ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów we Wrocławiu, organizatorzy zapraszają na kolejny film. W niedzielę, 1 września w Sali św. Bonawentury (z tyłu bazyliki w Niepokalanowie) można będzie zobaczyć „Kateri.” Początek godz. 14.00.
Tym razem będzie to amerykański dramat kostiumowy z roku 2015, który opowiada historie Katieri (Katarzyny) Tekakwitha, Indianki z Ameryki Północnej (która była córka wodza Mohawków) i przyjęła religie katolicką. Beatyfikował ją 22 czerwca 1980 roku Jan Paweł II – jako pierwsza Indiankę – chrześcijankę. Kanonizował Benedykt XVI w Rzymie 21 października 2012 r.
„Kateri”
reżyseria: James C. Kelty
obsada: Laurelle Barnett, Greg Blanchard, Lou Pimber
gatunek: dramat, kostiumowy
produkcja: USA, 2015
czas trwania: 90 min
Opis filmu: Rok 1666, po 50 latach wojny, armia francuska wkracza na terytorium Mohawków i pali ich wioski. Francuscy jezuiccy misjonarze po raz pierwszy wchodzą do wiosek Indian. W jednej z nich znajdują młodą kobietę. Osierocona i zniekształcona przez ospę, przyjęta przez wodza klanu, musi wybierać między tradycyjnymi sposobami życia a nową religią przynoszoną przez misjonarzy. W 1980 roku św. Jan Paweł II beatyfikował Kateri jako pierwszą Indiankę – chrześcijankę.
„Historie życia świętych od wieków stanowią motor napędowy prowadzonego świadomie życia duchowego. Święci ucieleśniają Ewangelię, a ich historie wprowadzają nas w tajemnice życia z Bogiem. Tak święci stają się znakomitymi kierownikami duchowymi, nie tylko przez to, co mówią, lecz przede wszystkim przez to, jak żyją. Ich współczesne biografie, także te filmowe, nie idealizują już przesadnie sylwetek świętych, pokazują ich dylematy, wskazują na zmagania z trudnymi okolicznościami życia i z samym Bogiem. Przedstawieni ten sposób świeci stają się bliżsi współczesnemu widzowi. Filmowa opowieść o Kateri (Katarzynie) Tekakwitha, przenosi nas w odległą epokę i zanurza w barwną historię ewangelizacji Ameryki Północnej przez jezuickich misjonarzy, ukazując przy tym nadzwyczajną łaskę wiary i miłości, którą Bóg obdarzył pierwszą świętą Indiankę.”
o. dr Marek Kotyński CSsR