Niepokalanów: 100 rocznica święceń kapłańskich św. Maksymiliana i Pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Apostolatu Margaretka, Wspólnot i Osób Modlących się Kapłanów

Z okazji 100. rocznicy święceń kapłańskich i pierwszej Mszy św. Ojca Maksymiliana w sobotę 28 kwietnia 2018 w Niepokalanowie odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie “Apostolatu Margaretka” oraz Wspólnot i Osób Modlących się za Kapłanów pod hasłem: Kim jesteś? Jestem polskim księdzem katolickim!

Jakim był kapłanem św. Maksymilian, można by dużo napisać. Jego kapłaństwo zamknęło się pomiędzy 28 kwietnia 1918 r. (dzień święceń) a 14 sierpnia 1941 r. (dzień śmierci). Św. Maksymilian jest wzorem kapłana współczesnego. Nie stronił od najnowszych osiągnięć nauki i techniki, które wykorzystywał do najważniejszego celu jakim było dla niego zbawienie dusz. Jedna dusza ludzka w jego oczach była cenniejsza niż wszystko inne. Troska o ratowanie innych przed zgubą wieczną towarzyszyła mu zawsze. Najlepiej to widać w wydarzeniu apelowym w Auschwitz.

28 kwietnia 1918   św. Maksymilian M. Kolbe otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała wikariusza Rzymu Basilio Pompilja w rzymskim kościele S. Andrea delia Valle a następnego dnia  odprawił pierwszą Mszę świętą w kościele S. Andrea delie Fratte, gdzie Niepokalana objawiła się Alfonsowi Ratisbonne’owi.

Wpatrując się w przykład św. Maksymiliana pragniemy modlić się za kapłanów, dlatego na 100 rocznicę jego święceń kapłańskich zaprosiliśmy do Niepokalanowa osoby modlące się za kapłanów z Apostolatu Margaretka i innych wspólnot.

Program przedstawia się następująco1:

28 kwietnia Sobota

9.00 –Powitanie, zawiązanie wspólnoty
O. dr Mirosław M. Adaszkiewicz OFM Conv., Kustosz Sanktuarium w Niepokalanowie, wykładowca dogmatyki, rekolekcjonista, spowiednik sióstr zakonnych, Konsultor Zespołu KEP ds. Apostolstwa
Trzeźwości.
9.30 Różaniec w intencji kapłanów
O. Mirosław Kopczewski OFMConv., wikariusz Niepokalanowa, absolwent Kolbianum, rekolekcjonista, kierownik duchowy, inicjator spotkania „Oddaj się Maryi” i „Wielkiego Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi.”
10.00 Konferencja „Św. Maksymilian Maria Kolbe – wzór dla współczesnych kapłanów”
Ks. dr Bogusław Nagel, kapłan Archidiecezji Krakowskiej, Opiekun Krajowy Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” absolwent Wydziału Nauk Społecznych KUL oraz UPJPII w Krakowie zwieńczony doktoratem nauk teologicznych. Od 2008 roku prowadzi dni skupienia i pielgrzymek dla osób modlących się za kapłanów w tzw. „Margaretkach”. Od 2016 r. mianowany przez Konferencję Episkopatu Polski na krajowego duszpasterza „Apostolatu Margaretka”. Diecezjalny asystent Rycerstwa Niepokalanej.

11.00 – Msza Święta pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego – TRANSMISJA RADIA NIEPOKALANÓW 

Na zakończenie Eucharystii odbędzie się zawierzenie Niepokalanej wspólnot, apostolatów i grup modlitewnych
12.30 – Oratorium maryjno-kolbiańskie
Oratorium słowno-muzyczne pod dyrekcją o. Andrzeja Sąsiadka OFMConv., proboszcza Parafii w Niepokalanowie, inicjatora i odpowiedzialnego za budowę Kaplicy Pokoju Adoracji Najświętszego Sakramentu, należącej do 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoj. Napisane zostało na 100 lecie Rycerstwa Niepokalanej na podstawie Pism św. Maksymiliana Marii Kolbego. Autor muzyki i tekstów o. Grzegorz Kwiecień OFMConv., magister nowicjatu w Smardzewicach. Aranżację na orkiestrę skomponował Adam Misiak a na chór Marta Guzik.

13.30 Przerwa na posiłek
Z klasztornego stołu (grochówka, pieczywo, napoje zimne i gorące)

15.00 – Adoracja NS, koronka do Bożego Miłosierdzia

15.30 – Prezentacja przybyłych wspólnot
Czas na prezentację i bliższe poznanie przybyłych grup i wspólnot modlących się za kapłanów. Wymiana między sobą doświadczenia. Przekazanie informacji o spotkaniach, rekolekcjach, różnych inicjatywach.

16.00 – Świadectwo Andrzeja Moszczyńskiego
Andrzej Moszczyński, założyciel i lider Wspólnoty Czcicieli Niepokalanej Matki Miłosierdzia z Zielonej Góry, propagator idei doskonałego nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny według św. Ludwika Maria Grignion de Montfort.

16.30 – Prezentacja książki „Cuda św. Maksymiliana”
Nową książkę o cudach św. Maksymiliana zaprezentuje Katarzyna Pytlarz, absolwentka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, mediator rodzinny, autorka książek o św. Józefie i artykułów z duchowości. Inicjatorka serii wydawniczej o cudach świętych, wydawanej przez Wydawnictwo WAM.

17.00 – Projekcja filmu „Dwie Korony”
Film „Dwie Korony” powstał w 2017 r. na stulecie założenia Rycerstwa Niepokalanej. Dokument fabularyzowany w reżyserii Michała Konrada ukazuje nieznane dotąd powszechnie fakty z życia o. Maksymiliana Kolbe, począwszy od jego dzieciństwa, aż do heroicznej decyzji o oddaniu życia za współwięźnia w Auschwitz. Zdjęcia dokumentalne zostały zrealizowane w Polsce, Japonii i we Włoszech. W części dokumentalnej wypowiadają się znawcy życia o. Maksymiliana: osoby duchowne i świeckie. Wstęp wolny.

18.30 Spotkanie z Adamem Woronowiczem, odtwórcą roli św. Maksymiliana
Adam Woronowicz urodził się w Białymstoku. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie. Występował w Teatrze Rozmaitości w Warszawie i w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza, przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr”. Odtwórca wielu ról filmowych. Zagrał między innymi rolę ks. Jerzego Popiełuszki w filmie Popiełuszko. Wolność jest w nas, o. Maksymiliana Kolbe w filmie Dwie Korony i wiele innych.

19.00 Przerwa na posiłek
Z klasztornego stołu (bigos, pieczywo, napoje na zimno i na gorąco)

20.00 – Wieczór uwielbienia, dziękczynienie za sakrament kapłaństwa
Śpiewy na Wieczorze Uwielbienia i Eucharystii animuje „Zespół Czwarty” ze Skierniewic – TRANSMISJA RADIA NIEPOKALANÓW

22.00 – Eucharystia w intencji kapłanów. Przewodniczy i Słowo Boże wygłosi Prowincjał o. Wiesław Pyzio OFMConv. – TRANSMISJA RADIA NIEPOKALANÓW

29 kwietnia Niedziela

Jubileusz kapłaństwa braci z trzech Prowincji franciszkańskich
11.30 – Msza św. pod przewodnictwem o. Marco Tasca, generała franciszkanów – TRANSMISJA RADIA NIEPOKALANÓW

W setną rocznicę Mszy św. prymicyjnej św. Maksymiliana Marii Kolbe przybędą do Niepokalanowa kapłani jubilaci z trzech Prowincji franciszkańskich w Polsce. Na tę uroczystość z Rzymu przybędzie generał franciszkanów o. Marco Tasca oraz wszyscy prowincjałowie polscy.