Niepokalane Poczęcie NMP z Rycerstwem Niepokalanej w Świątyni Opatrzności Bożej

W imieniu wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej, działającej przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie/Warszawie, serdecznie zapraszamy w najbliższą sobotę, 8 grudnia od godz. 10:50 na wspólną modlitwę śpiewem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP oraz Różaniec Święty z rozważaniem tajemnic, w kaplicy Najświętszego Sakramentu w Świątyni Opatrzności Bożej.

Następnie zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 12.00, która będzie połączona z Godziną Łaski i także odprawiona w intencji pierwszej rocznicy powstania Wspólnoty.


Po Mszy Św. o godz. 18:00 zapraszamy również na wieczorny Akatyst śpiewany ku Czci Najświętszej Maryi Panny.

W każdą drugą sobotę miesiąca wspólnota Rycerstwo Niepokalanej zaprasza na wspólne śpiewanie Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny oraz modlitwę różańcową z rozważaniami tajemnic o godz. 10.50 w kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

Początki tego nabożeństwa maryjnego, znanego w Polsce już od pięciuset lat, sięgają czasów zakonów rycerskich, kiedy to wśród sporów teologicznych zwyciężała prawda o Niepokalanym Poczęciu NMP.

Forma tego nabożeństwa wytworzyła się z oficjum brewiarzowego o Niepokalanym Poczęciu, a następnie rozprzestrzeniła się w całym zachodnim Kościele. Pierwszy polski przekład oficjum w postaci „Godzinek” (nazwa wzięta od godzin brewiarzowych) wyszedł w druku w 1482 r. w „Modlitewniku”, w którym zawarte są pieśni autorstwa bł. Władysława z Gielniowa. Stąd też temu Błogosławionemu przypisuje się autorstwo Godzinek. Z całą pewnością ten wielki czciciel Maryi przyczynił się do rozszerzenia tego nabożeństwa. Obecny polski tekst Godzinek został prawdopodobnie ułożony przez ks. Jakuba Wujka SI, stąd też wszystkie fragmenty biblijne są podane z jego właśnie przekładu Pisma św.