Nie ma, jak u Mamy: Niezwykła moc modlitwy „Zdrowaś Maryjo”!

„Nie ma, jak u Mamy” to nasz radiowy cotygodniowy cykl internetowy, w którym pragniemy przybliżać Matkę Bożą. Jej życie, Jej skuteczne wstawiennictwo, Jej „obecność” w życiu świętych, modlitwy do Maryi, miejsca Jej kultu, a także wizerunki Matki Bożej. Może na wzór św. Maksymiliana, który, jak napisał o. Roman Soczewka – „lubił soboty i radością z tego dnia dzielił się ze współbraćmi zakonnymi, wygłaszając im pogadanki lub konferencje o Matce Bożej Niepokalanej.”

***

„Zdowaś Maryjo” – tę krótką modlitwę zna każdy…. Czy każdy jednak właściwie ją docenia? Świadectwa świętych poświadczają, że warto dobrze, czyli dokładnie – koncentrując się na każdym wypowiadanym słowie – mówić „Zdrowaś Maryjo.”  Warto, bo modlitwa ta ma niezwykłą moc – „jedno tylko Zdrowaś Maryjo dobrze powiedziane wstrząsa całym piekłem” – poucza  św. Jan Maria Vianney. 

Zwraca na to uwagę także św. Ludwik Grignion de Montfort, kiedy mówi: „Wiedzcie, że Zdrowaś Maryjo to modlitwa najpiękniejsza ze wszystkich po Ojcze nasz, to najpiękniejsze gratulacje, jakie możemy złożyć Maryi, te bowiem gratulacje Najwyższy kazał archaniołowi złożyć Jej, aby pozyskać Jej serce (…) Zdrowaś Maryjo odmawiane dobrze, czyli uważnie, z nabożeństwem i pokorą jest – według świadectwa świętych – nieprzyjacielem szatana, którego zmusza do ucieczki; jest młotem, który go miażdży; jest uświęceniem duszy; radością aniołów, śpiewem wybranych, pieśnią Nowego Testamentu; rozkoszą Maryi i chwałą Trójcy Przenajświętszej (…).”

Pięknie o tym mówił także św. Franciszek z Asyżu: „Gdy wymawiam Zdrowaś Maryjo, wtedy uśmiecha się niebo, radują się aniołowie, ziemia się weseli i drżą szatani.” Bł. Kolumban Marmion († 1923) tłumaczył: Kto dnia każdego często prosił: „Matko Boża, módl się za nami… teraz i w godzinę śmierci naszej”, ten może być spokojny, że kiedy przyjdzie ta chwila, w której „teraz” i „godzina śmierci” będą jednym i tym samym momentem, Maryja go nie opuści.”

To jednak, co najbardziej powinno nas skłonić do gorliwego i starannego odmawiania modlitwy Zdrowaś Maryjo, to słowa samej Matki Najświętszej, skierowane do św. Mechtyldy: „<<Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą!>>  Nikt NIGDY nie powiedział czegokolwiek innego, co sprawiłoby mi więcej radości. I nikt NIGDY nie wypowie niczego, co uradowałoby mnie bardziej.”

Niech te kilka cytatów, a zwłaszcza ten ostatni, wypowiedziany przez Maryję będą dla nas inspiracją, by KAŻDE Zdrowaś Maryjo odmawiać z zapałałem,  miłością i świadomością, że ta krótka modlitwa może zmieniać nas, nasze życie i życie tych, za których się modlimy. Warto też podjąć refleksję, że skoro jedno Zdrowaś Maryjo tak miłe jest Matce Bożej, to jaką wartość musi mieć modlitwa różańcowa, odmawiana z wiarą, gorliwością i nastawieniem – nie na siebie,  nie na swoje problemy, a na kontemplację życia, działalności, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa…

Oprac. Malwina Szymańska

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Nie ma, jak u Mamy: Szkaplerz karmelitański
Nie ma, jak u Mamy: Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jazłowieckiej
Nie ma, jak u Mamy: Matka Boża Nieustającej Pomocy. 27 czerwca przypada Jej wspomnienie 1 lipca
Nie ma, jak u Mamy: NOWENNA GIETRZWAŁDZKA – modlitwa o uzdrowienie podyktowana przez Maryję w trakcie objawień
Nie ma, jak u Mamy: Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny
Nie ma, jak u Mamy: Przynieś każdemu to, czego mu potrzeba
Nie ma, jak u Mamy: Modlitwa rodziców za dzieci
Nie ma, jak u Mamy: Różaniec jest egzorcyzmem! Dobrze o tym pamiętać
Nie ma, jak u Mamy: Kolbianum – studia dla każdego, kto kocha Maryję!
Nie ma, jak u Mamy: Różaniec na próbę…
Nie ma, jak u Mamy: Odznaka turystyczna „Szlakiem kultu Maryjnego w Polsce”: z miłości do Maryi i pasji do podróżowania
Nie ma, jak u Mamy: Matka Boża Dobrej Rady
Nie ma, jak u Mamy: Ciekawostki różańcowe (1) – Różaniec na kierownicę
Nie ma, jak u Mamy: Świadectwo uzdrowienia za przyczyną Matki Najświętszej
Nie ma, jak u Mamy: „Rekolekcje z Maryją” ojca M. Kopczewskiego – do odprawiania w domu
Nie ma, jak u Mamy: Zaufajcie Maryi!
Nie ma, jak u Mamy: Niezwykły (cudowny) różaniec z… fasoli
Nie ma, jak u Mamy: Maryja i ks. Dolindo
Nie ma, jak u Mamy: Koronka do Krwawych Łez Maryi
Nie ma, jak u Mamy: Koronka do Siedmiu Boleści Maryi – o tę modlitwę prosi nas sama Matka Boża
Nie ma, jak u Mamy: Świadectwo otrzymanej łaski, wyproszonej przez ręce Maryi
Nie ma, jak u Mamy: O różańcu ustami świętych, czyli dlaczego warto odmawiać różaniec
Nie ma, jak u Mamy: Matka Boża Dzieci Nienarodzonych
Nie ma, jak u Mamy: Cudowny medalik – noś go z ufnością na szyi!
Nie ma, jak u Mamy: Dlaczego sobota jest dniem szczególnie poświęconym Matce Bożej