Muzeum Niepodległości: Obchody wybuchu powstania styczniowego – online

Muzeum Niepodległości w Warszawie obchodzi w sposób szczególny rocznicę wybuchu powstania styczniowego. W tym roku zaplanowano  trzy wyjątkowe wydarzenia oraz złożenie kwiatów w Galerii Rządu Narodowego na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

19 stycznia, godz. 12.00 – Wokół powstania styczniowego – prezentacja obrazu Jacka Malczewskiego Złożenie do trumny. O jednym najważniejszych dzieł w zbiorach Muzeum Niepodległości w kontekście powstania styczniowego opowie Natalia Roszkowska, kustosz Galerii Brama Bielańska.

21 stycznia, godz. 12.00 – Powstanie styczniowe w siedmiu odsłonach – prezentacja wystawy Gorzka Chwała.
Gorzka Chwała – 1863 to wystawa planszowa, która powstała w 2013 roku z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Na 30 planszach przedstawia w syntetycznym ujęciu wydarzenia roku 1863 – poprzez przedstawienie sytuacji na ziemiach polskich przed jego wybuchem, przywódców obozów politycznych (biali, czerwoni, Aleksander Wielopolski, Romuald Traugutt), przebieg działań wojennych oraz sytuację międzynarodową. Na wystawie wykorzystano bogate zbiory Muzeum Niepodległości oraz innych muzeów. Do tej pory wystawę te obejrzało ok. 150.000 widzów.

22 stycznia, godz. 10.00 – Kolęda Polska. Pieśni na trudny czas. Koncert Pawła Orkisza z zespołem. Muzeum Niepodległości co roku organizuje dwa koncerty. Pierwszy z nich z okazji Święta Trzech Króli, a drugi na Święto Przemienienia Pańskiego. Ze względu na pandemię, w tym roku odbędzie się jeden koncert, który upamiętni wybuch powstania styczniowego. Wystąpią Paweł Orkisz znany z cyklu koncertów „Scena Ballada”, Zygmunt Golonka (instrumenty klawiszowe) oraz Michał Rapka (kontrabas).

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Pawła Michalca, Burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Ze względu na pandemię 22 stycznia nie odbędzie się w Galerii Rządu Narodowego otwarta uroczystość złożenia kwiatów. Teren Cytadeli będzie jednak dostępny dla osób, które będą chciały w ten sposób uczcić pamięć powstańców.

Za: Muzeum Niepodległości w Warszawie