MÓJ DOM – premiera audiobooka o. Jana Góry OP

8 lutego przypadają 70 urodziny ojca Jana Góry. Chociaż nie ma go fizycznie wśród nas, to jest przecież wciąż obecny w naszej pamięci i dziełach, którymi żyjemy. Jednym z takich dzieł jest Dom Pielgrzyma, o który bardzo zabiegał i którego budowy nie zdołał dokończyć. Niedawno odkryliśmy wzruszający list, w którym ojciec Jan pisząc odręcznie na skrawku papieru powierzył tę sprawę św. Józefowi:

Święty Józefie!
Proszę serdecznie spraw, abyśmy mogli rozpocząć budowę Domu Pielgrzyma nad Lednicą. Nie wiem jak to zrobisz, ale pragnę tego dla formacji bożej naszej młodzieży. Wydaje mi się, że tego pragnie Jezus. Pomóż mi.

Jan W. Góra OP 2.12.2012

Święty Józef najwyraźniej wysłuchał tej prośby, bo ojciec Jan rozpoczął budowę. Nie zdołał jej jednak dokończyć, zanim odszedł do Pana. Wygląda na to, że to nasze zadanie.

Co zatem możemy zrobić wspólnie z okazji 70 urodzin ojca Jana? Odpowiedź nasuwa się sama – dołożyć swoją cegiełkę do budowy Domu Pielgrzyma. W tej intencji nagraliśmy audiobooka z książką ojca Jana „Mój dom”. Przeczytali go wychowankowie i przyjaciele ojca Jana. Kupując każdy egzemplarz sprawiasz, że ukończenie budowy jest coraz bardziej realne.

Więcej…


„MÓJ DOM” to pierwsza książka ojca Jana Góry, napisana w okresie przygotowań do ślubów zakonnych oraz pierwszych lat kapłaństwa. Odkrywamy w niej ojca, jakiego niewielu już z nas pamięta – zamyślonego poetę, który kontemplował codzienność i niezwykle barwnie ją komentował. Opowieści pełne radości i wzruszeń przeplatają się z zachwytem nad zachodami słońca, kasztanem i ciszą. Za książkę „Mój dom” ojciec Jan otrzymał nagrodę literacką Fundacji im. Kościelskich, której laureatami są m. im. Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Edward Stachura czy Stanisław Barańczak.

Lektorzy audiobooka to wychowankowie i przyjaciele ojca Jana Góry: Julia Mikołajczyk (Mańkowska) – aktorka filmowa i teatralna, logopeda i pedagog, Dyrektor Artystyczny Akademii Młodego Aktora w Warszawie, oraz Paweł Binkowski – aktor, lektor i prezenter telewizyjny, związany na stałe z poznańskim Teatrem Nowym.

Audiobook „Mój dom” to 42 rozdziały poprzedzone osobistym zaproszeniem ojca Jana Góry do ich wysłuchania. Całkowity czas nagrania wynosi blisko 12 godzin. W jego wydanie zaangażowało się wiele osób, czyniąc to honorowo – na rzecz wsparcia budowy Domu Pielgrzyma: spadkobiercy twórczości ojca Jana Góry, czyli Polska Prowincja Dominikanów oraz Wydawnictwo W drodze nieodpłatnie udostępnili nam treść książki, lektorzy użyczyli swoich głosów, studio Sound of Soul zarejestrowało i zrealizowało nagranie, agencja Casus Design zaprojektowała okładkę a wydawnictwo Polska Press udostępniło na nią fotografię.