Mazowsze idealne na majówkę

Region pełen jest miejsc i obiektów, które koniecznie trzeba zobaczyć, a samorząd województwa i mazowieckie instytucje kultury przygotowały wiele ciekawych imprez, warsztatów oraz wystaw.

Mamy się czym pochwalić

Zachęcam do podróżowania po Mazowszu – zaprasza marszałek Adam Struzik. Mazowsze jest dla turystów ofertą szczególną – nie tylko ze względu na szeroką ofertę czynnego wypoczynku: wędkarstwa, żeglarstwa, kitesurfingu, windsurfingu, kajakarstwa czy sportów motorowodnych. To również niepowtarzalne walory kulturowe, m.in. pałace czy kościoły, a także możliwość obcowania z przyrodą w Puszczy Kampinoskiej czy parkach krajobrazowych.

Mazowsze przyciąga swoją różnorodnością, bogatą historią i tradycjami, a także zabytkami i malowniczymi krajobrazami. Wycieczka rowerowa, kajaki czy piesze wędrówki to doskonała propozycja dla miłośników aktywnego wypoczynku. Z kolei lubiący niespieszne, pachnące lokalnością podróżowanie mogą wybrać jedną z trzech tras projektu Slow Road. Dla pasjonatów folkloru i sztuki ludowej obowiązkowym jest Mazowiecki Szlak Tradycji. Z kolei smacznej i regionalnej kuchni można skosztować na szlaku Mazowiecka Micha Szlachecka. Te wszystkie atrakcje są na wyciągniecie ręki. Wystarczy wykorzystać nadchodzące dni i wybrać się na wycieczkę po Mazowszu.

Podróżuj z aplikacją Play Mazovia!

Ciekawą propozycją dla turystów jest aplikacja samorządu Mazowsza Play Mazovia! Dzięki niej, z telefonem w ręku, można poznawać największe atrakcje turystyczne naszego regionu. Bezpłatna aplikacja pozwala na bieżąco śledzić ofertę instytucji kultury, wydarzenia kulturalne czy imprezy plenerowe. Korzystając z Play Mazovia! w prosty sposób można zaplanować trasę wycieczki i dowiedzieć się więcej o odwiedzanych miejscach. Dużym ułatwieniem jest brak konieczności rejestrowania. Aplikacja jest dostępna dla wszystkich systemów operacyjnych po polsku i po angielsku. Jedyne wymaganie to aktywne połączenie internetowe oraz GPS.


SZLAKI TEMATYCZNE

Zapraszamy także do tematycznego zwiedzania Mazowsza. Dostępne są szlaki:

1. Mazowsze na filmowo

Mazowsze jest dla twórców filmowych bardzo atrakcyjnym regionem. Wycieczka tropem realizowanych na tych terenach produkcji pozwoli kinomanom zobaczyć plenery, które zachwyciły reżyserów i scenografów, poznać tajemnice powstawania kinowych i telewizyjnych obrazów oraz odkryć urodę i różnorodność Mazowsza. Uczestnicy podróży dowiedzą się m.in., gdzie tak naprawdę mieści się siedziba biskupa z serialu „Ojciec Mateusz”, jak dotrzeć do karczmy Jankiela z Wajdowskiej adaptacji „Pana Tadeusza”, a także czy ławeczka przed sklepikiem z serialu „Ranczo” jest wygodna.
Na szlaku wciąż przybywają nowe miejsca, bo wciąż powstają nowe filmy i seriale podbijające serca widzów.

2. Śladami Jana Pawła II

Śladów pobytu biskupa Karola Wojtyły i papieża Jana Pawła II można szukać nie tylko w Krakowie, Małopolsce, Tatrach czy Bieszczadach, ale również na Mazowszu. W 1971 r. kardynał Wojtyła przyjechał do Czerwińska, gdzie przewodniczył mszy świętej w pierwszą rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej zwanej Matką Mazowsza. Niepokalanów odwiedził co najmniej pięć razy, Laski – cztery. W Szymanach prowadził w 1956 r. rekolekcje w szkole dla dziewcząt, a w Ożarowie brał udział w sympozjum teologicznym, w którym uczestniczył także prymas Polski Stefan Wyszyński.
Szlak Papieski to nie tylko lista miejsc, często urokliwych i wartych odwiedzenia, ale także opowieści, czasem anegdotyczne, związane z obecnością papieża Polaka na Mazowszu.

3. Szlak Bitwy Warszawskiej 1920

Podczas trzech dni sierpnia 1920 r. polska armia powstrzymała pochód rewolucji bolszewickiej na Zachód. Brytyjski polityk i dyplomata Edgar D’Abernon uznał Bitwę Warszawską za 18. przełomową bitwę w dziejach świata. Szlak tej batalii wiedzie przez pola bitew w Ossowie i Radzyminie, miejsca pamięci w Warszawie, przez Nasielsk, o który walczono zaciekle przez dwa sierpniowe dni, a także przez Nowy Dwór Mazowiecki z największą w Polsce i najlepiej zachowaną twierdzą – Modlin. Szlak Bitwy Warszawskiej 1920 jest jedną z trzech nowych dróg, dzięki którym można odkrywać Dziedzictwo Mazowsza.

4. Szlak Chopinowski

Szlak Chopinowski wiedzie przez najważniejsze miejsca w Warszawie i najpiękniejsze zakątki Mazowsza, gdzie młody Fryderyk spędził pierwszych dwadzieścia lat swojego życia. Urodził się w 1810 roku w małej mazowieckiej wsi – Żelazowej Woli. Kilka miesięcy później jego rodzina zamieszkała w Warszawie, gdzie Chopin uczył się i dorastał. Kolejnymi ważnymi miejscowościami związanymi z jego biografią są Brochów i Sanniki – miejsca, w których powstały ośrodki chopinowskie, a także Sochaczew i Płock oraz Rościszewo i Kowalewo. Szlak Chopinowski jest jedną z trzech nowych dróg, dzięki którym można odkrywać Dziedzictwo Mazowsza.

5. Szlak Książąt Mazowieckich

Historia dynastii zapoczątkowanej przez Konrada Mazowieckiego to opowieść o trzech wiekach budowania cywilizacji na niemal dziewiczych terenach. Książęta założyli ponad sto miast, budowali zamki i fundowali kościoły. Trzysta lat i setki miejsc, które warto zobaczyć i poznać – nic dziwnego, że szlak został podzielony na kilka tras przypisanych poszczególnym władcom Księstwa Mazowieckiego. Dzięki temu można poznać lepiej nie tylko historię, ale także ludzi, którzy ją tworzyli. Szlak Książąt Mazowieckich jest jedną z trzech nowych dróg, dzięki którym można odkryć Dziedzictwo Mazowsza.

Zobacz: Oferta wydarzeń kulturalnych na Mazowszu

Przydatne linki:

www.slowroad.pl
www.mazowsze.travel
www.szlak-kulinarny.pl
www.modanamazowsze.pl
www.dziedzictwomazowsza.pl