Mazowsze: Gorzkie Żale w Parysowie

W kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Parysowie zorganizowano koncert Gorzkich Żali. Nabożeństwo w niecodziennej aranżacji wykonała Diana Świder-Siepielska. Wystąpienia wraz z mieszkańcami Parysowa i okolic wysłuchała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Gorzkie Żale to typowo polskie nabożeństwo. Pierwszy raz odprawiono je 13 marca 1704 r. w kościele św. Krzyża w Warszawie. To, którego byliśmy świadkami w Parysowie, formą i wykonaniem różniło się od tego sprzed trzech wieków.

Artyści przygotowali autorską wersję nabożeństwa – z pełnym szacunkiem dla tradycyjnej linii melodycznej – wzbogaconą o instrumentarium i środki wokalne właściwe dla muzyki jazzowej z elementami orientu.

W ciągłym pędzie dnia codziennego nie zawsze znajdujemy czas na chwile zadumy. Czas Wielkiego Postu skłania do refleksji. Gorzkie Żale w zaskakującej momentami aranżacji, w których przed chwilą uczestniczyłam pozwoliły mi na nowo odkryć dobrze znane nabożeństwo wielkopostne – powiedziała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Koncert odbył się w ramach III Przeglądu Piosenki Autorskiej i Poetyckiej, które finansowo wsparł Samorząd Województwa Mazowieckiego kwotą 9,5 tys. zł.

Tekst za: Samorząd Województwa Mazowieckiego