„Łódzkie smakuje”, gdy KGW gotuje

Ruszyły zgłoszenia do wojewódzkiego konkursu kulinarnego „Łódzkie smakuje”, który zostanie rozstrzygnięty podczas tegorocznych Dożynek Wojewódzkich w Radomsku. Konkurs jest adresowany do Kół Gospodyń Wiejskich, a przygotowane przez nie potrawy będą oceniane w dwóch kategoriach: „Wytrawne smaki Łódzkiego” i „Słodkie smaki Łódzkiego”. Za najsmaczniejsze potrawy i wypieki czekają atrakcyjne nagrody od 3 do 5 tys. złotych.

Wojewódzkie święto plonów odbędzie się w tym roku 21 sierpnia w Radomsku. Tradycyjnie jedną z największych atrakcji wydarzenia będą suto zastawione stoły na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich z całego Łódzkiego. Przy okazji każdej imprezy, festynu czy pikniku wojewódzkiego, to właśnie panie z KGW dbają o podniebienia uczestników zabawy, serwując potrawy z naturalnych składników, dostarczanych przez gospodarstwa i producentów z całego regionu. Tajemnicą ich smaku często są przepisy nawiązujące do historii danego powiatu czy sołectwa. Receptury, przekazywane z pokolenia na pokolenie, są wizytówką kół, które wśród swoich społeczności od lat stoją na straży ludowej tradycji, nie tylko kulinarnej.

Przy okazji Dożynek Wojewódzkich, marszałek Grzegorz Schreiber zaprasza koła z całego województwa do udziału w konkursie, który jest okazją do nagrodzenia talentów kulinarnych i wysiłku gospodyń. Konkurs „Łódzkie smakuje” to też promocja lokalnych potraw oraz wypieków. – Panie z KGW są prawdziwymi artystkami kulinarnymi, a jednocześnie przygotowywane przez nie potrawy są zawsze związane z daną częścią naszego województwa. W ten sposób pielęgnują i przekazują tę tradycję i rozsławiają Łódzkie. Jako samorząd województwa chcemy im w tym pomagać, m.in. przez takie inicjatywy, jak ten konkurs – mówi marszałek Grzegorz Schreiber.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty w dniu dożynek – każde koło, uczestnik konkursu będzie miało do swojej dyspozycji namiot wystawienniczy. Dania i wypieki będą oceniane w dwóch kategoriach. W pierwszej – „Wytrawne smaki Łódzkiego” można zgłosić potrawy o charakterze wytrawnym, na gorąco lub na zimno, a w drugiej – „Słodkie smaki Łódzkiego” – wyroby cukiernicze, ciasta i desery, które mogą aspirować do miana kulinarnej wizytówki regionu łódzkiego. Organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody – w każdej z dwóch kategorii koła, które zajmą trzy pierwsze miejsca otrzymają odpowiedni 3, 4 i 5 tys. zł.

Do konkursu, w obu kategoriach, może się zgłosić maksymalnie sto kół. Termin zgłoszeń upływa 1 sierpnia o godz. 23.59.

Formularz zgłoszeniowy i wszelkie informacje o konkursie dostępne są tutaj: https://lodzkie.ksow.pl/aktualnosc/dozynkowy-konkurs-lodzkie-smakuje-1

Pytania dotyczące konkursu można zgłaszać na adres e-mail: prow@lodzkie.pl lub telefonicznie, w godzinach 8:00 – 16:00, pod nr tel. 42 663 36 30.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego