Łódzkie: powstaje spokojny dom dla uchodźców

W przyszłym tygodniu  koniec remontu, a po 4 kwietnia do byłej siedziby Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu będą mogli się wprowadzać uchodźcy z Ukrainy. W budynku, którego część Zarząd Województwa Łódzkiego przekazał na ten cel, trwają prace adaptacyjne. To efekt porozumienia z sieradzkim urzędem miasta. 

– W ubiegłym tygodniu nasza rozmowa z prezydentem Sieradza i decyzja, że budynek należący do województwa zostanie przekazany miastu. W tym tygodniu decyzja zarządu województwa w tej sprawie, a na początku kwietnia będziemy tu już mogli gościć uchodźców. Wszystko szybko i sprawnie – mówił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, który w piątek 25 marca obejrzał postępy prac. – Cieszę się, że to miejsce zostało zagospodarowane na potrzeby naszych gości z Ukrainy.

Jak dodał marszałek, na razie to jedno piętro.

– Ale zobaczymy, jak będzie się rozwijać sytuacja. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, po pewnych pracach, które jesteśmy w stanie przeprowadzić jako województwo, można będzie pozostałe kondygnacje także przeznaczyć dla uchodźców – mówił Grzegorz Schreiber.

Jak zapowiedział Paweł Osiewała, prezydent Sieradza, spokojny dom będzie mogło tu znaleźć około 60 osób, które schroniły się przed wojną w naszym regionie.

– Obecność pana marszałka pokazuje, że współpraca między urzędem marszałkowskim a miastem Sieradz jest bardzo dobra, że decyzje, za które dziękujemy, zapadły bardzo szybko i że mogliśmy przystąpić do remontu – mówił prezydent Sieradza.

W prace adaptacyjne zaangażowali się mieszkańcy miasta: właściciele sklepów z materiałami budowlanymi oraz wolontariusze, którzy pomagają remontować pomieszczenia.

– To że remont jest prowadzony własnym sumptem, siłą wolontariuszy, jest dodatkowym sukcesem. To o wiele bardziej wartościowe, niż gdybyśmy mieli kupować te usługi. Składam na ręce pana prezydenta serdecznie podziękowania tym, którzy zaangażowali się w pomoc uchodźcom – mówił Grzegorz Schreiber.

Zarząd województwa nie poprzestaje na budynku w Sieradzu. Kolejne miejsca, które mogą zostać przeznaczone dla Ukraińców, to należące do samorządu województwa budynki w Piotrkowie Trybunalskim, Sokolnikach i Łodzi.

fot. Adam Staśkiewicz

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego