Łódzkie pomaga Ukrainie

– Tworzymy książkowy arsenał dla uchodźców z Ukrainy, którzy będą chcieli pozostać z nami w województwie łódzkim. Chcemy zapewnić im w ten sposób odrobinę słońca i ciepła w tych ponurych dniach – powiedział podczas konferencji prasowej marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Spotkanie z dziennikarzami odbyło się we wtorek (5 kwietnia) na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych w Łodzi. Miejsce konferencji prasowej nie było przypadkowe, bo województwo łódzkie wysłało stamtąd kolejne dwa tiry z darami do zaprzyjaźnionych obwodów na Ukrainie: Czerniowieckiego i Winnckiego, w których znalazły się koce, odzież, śpiwory, chemia i  zabawki.

Samochody nie powrócą puste. Po przekazaniu darów, tirami przywiezione zostaną ukraińskie książki, z których będą mogły skorzystać osoby przebywające na terenie województwa łódzkiego. Książki zostaną dostarczone dzięki współpracy, którą województwo łódzkie nawiązało z przedstawicielami dwóch zaprzyjaźnionych obwodów: Winnickiego i Czerniakowskiego. Odzew na skierowaną do nich prośbę o pomoc w zebraniu książek, jak poinformował marszałek, był natychmiastowy.Ponadto Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego nawiązał kontakty z hurtowniami, w których zakupione zostaną książki w języku ukraińskim.

– Pomyśleliśmy, że w tych małych skromnych torbach i plecakach, z którymi do nas przybyli uchodźcy, nie było miejsca na książki. Chcemy w ten sposób zapewnić im chociaż namiastkę normalności w tej trudnej sytuacji, w której się znaleźli – podkreślił marszałek Schreiber.

Książki zostaną udostępnione przede wszystkim przez biblioteki samorządu województwa łódzkiego.

zdjęcia: Piotr Wajman