Łódzkie: Konkurs Zielona Architektura. Do wygrania 80 tys. zł.!

Pula nagród w konkursie to aż 80.000 zł! Zaprojektuj ogród i wygraj!

Jeżeli masz pomysł, jak można zagospodarować przestrzeń o wymiarach 8m x 8m, to ten konkurs jest dla Ciebie. Do udziału w konkursie „Zielona architektura” zaprasza marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Pula nagród wynosi aż 80 tys. zł!

Zadanie polega na przygotowaniu projektu ogrodu (o wymiarach 8m x 8m) na terenie zespołu parkowo-pałacowego w Nieborowie. W ten sposób, samorząd województwa chce chronić otoczenie pałacu przed zniszczeniem i jednocześnie popularyzować obiekt oraz udostępniać go odbiorcom w celu uwrażliwienia mieszkańców regionu na piękno natury.

–  Nieborów to wyjątkowe miejsce i niezwykłe bogactwo. Chcemy, by odwiedzało go jak najwięcej turystów. Chcemy promować i upowszechniać dziedzictwo kulturowe Nieborowa, zwrócić uwagę na walory zabytkowe i przyrodnicze tego obszaru – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Województwo łódzkie dokłada wszelkich starań, aby połączona troska zarówno o zasoby kultury, jak i natury, znajdowała stałe miejsce w ofercie regionu.

Zespół pałacowo – parkowy w Nieborowie  jest jedną z najbardziej znanych polskich rezydencji magnackich. Pałac, otoczony przepięknym ogrodem w stylu francuskim, jest jednym z najcenniejszych zabytków województwa łódzkiego. Projekt parku powstał w latach 60. XVIII wieku.
Konkurs jest jednym z elementów zadania „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski” w ramach programu „Kulturalnie. Naturalnie”. Do zdobycia jest 10 nagród, z czego główna – za zajęcie pierwszego miejsca – wynosi do 20 tys. zł., za zajęcie drugiego miejsca do 15 tys. zł oraz trzeciego do 10 tys. zł. Ponadto autorzy 7 projektów mają szanse otrzymać nagrody w wysokości do 5 tys. zł.

Komisja będzie oceniała prace pod względem poniższych kryteriów:
·  racjonalnego wykorzystania i niekonwencjonalnego połączenia walorów zabytkowych z naturą,
·  estetyki,
·  uwzględnienia elementów małej architektury,
·  zasadności przedstawionych kosztów realizacji i utrzymania ogrodu,
·  odwołania się do tradycji upraw rodu Radziwiłłów, poprzez kultywowanie idei aranżacji pałacowych ogrodów w stylu francuskim lub angielskim,
·  zachowania różnorodności biologicznej, wykorzystania tradycyjnych odmian gatunków drzew, krzewów oraz bylin,
·  wykorzystania ziół i roślin miododajnych oraz stworzenia miejsc schronienia dla owadów
i ptaków.

Nabór wniosków potrwa do 23 marca.
Szczegóły i regulamin konkursu dostępne są pod linkiem: http://bit.ly/3IMx9uy