Łódź: X Warsztaty Chorału Gregoriańskiego Cantus gregorianus, 29 czerwca – 2 lipca

Zapraszamy na X Warsztaty Chorału Gregoriańskiego Cantus gregorianus, które odbędą się w Instytucie Teologicznym w Łodzi, w dniach 29 czerwca – 2 lipca 2023 r.

Warsztaty chorałowe skierowane są do wszystkich zainteresowanych śpiewem liturgicznym – muzyków zawodowych i amatorów, osób z różnym stopniem zaawansowania w śpiew chorałowy. W ramach kursu odbędą się wykłady, nauka śpiewu gregoriańskiego oraz praca nad emisją głosu.

W tym roku tematem wiodącym będzie tajemnica Kościoła (Credo in Ecclesiam Christi), zgodnie z hasłem roku liturgicznego i duszpasterskiego.

Ze względu na 10-lecie podjętych różnorodnych działań związanych z chorałem gregoriańskim na terenie naszej archidiecezji (kurs), ale także o zasięgu ogólnopolskim (warsztaty), tegoroczne spotkanie będzie miało charakter podsumowania oraz wytyczenia planów na przyszłość.

Zaproszenie na warsztaty przyjęli: o. opat senior Hervé Courau [Triors, Francja], Sophie Laurent [Szkoła Świętego Grzegorza, Akademia Muzyki Sakralnej w Le Mans, Francja], Piotr Tabakiernik [Collegium Joanneum w Warszawie], Agnieszka Łysakowska i Katarzyna Kubaszczyk [Szkoła św. Benedykta, Poznań]. Środowisko łódzkie reprezentują: Bogna Bohdanowicz [muzykolog], Anna Kamerys [dyrygent-chórmistrz], ks. Piotr Przybysz [wykładowcy Studium Muzyki Kościelnej AŁ] oraz Kamil Gruszczyński [dyrygent-chórmistrz].

ks. Grzegorz Kopytowski