Łódź/Parafia św. Maksymiliana: wprowadzenie relikwii franciszkańskich męczenników II wojny światowej

W czwartek obchodzić będziemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Tego dnia zapraszamy do parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Łodzi – Dąbrowie. Podczas Mszy świętej o godz. 18.30, prowincjał warszawskich franciszkanów, o. Grzegorz Bartosik dokona uroczystego wprowadzenia relikwii bł. Achillesa Puchały (na zdjęciu obok) i pochodzącego z Łodzi – Widzewa bł. Hermana Stępnia.

To franciszkańscy męczennicy II wojny światowej. Posługiwali jako proboszcz i wikariusz w parafii św. Jerzego w Pierszajach na terenie dzisiejszej Białorusi.

Starali się ulżyć ludziom w czasie wojny, za co zyskali sobie szacunek mieszkańców, a nawet żandarmów. Dlatego gdy 19 lipca 1943 r. pojawił się we wsi oddział SS, uprzedzono ich, by natychmiast uciekali. Nie skorzystali jednak z tej rady i razem z około 300 złapanymi mieszkańcami wsi stanęli na głównym placu wioski.

Po negocjacjach z Niemcami mieszkańcy zostali wypuszczeni. Następnego dnia jednak w zgliszczach spalonej stodoły znaleźli zwęglone szczątki swoich duszpasterzy.

O. Herman Stępień (na zdjęciu obok) jest pierwszą i, do tej pory, jedyną osobą urodzoną w Łodzi, która została wyniesiona na ołtarze.