Łódź: Dominikańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej “O Crux Ave”

“O Crux Ave” – “Witaj Krzyżu”

Klasztor oo. Dominikanów w Łodzi oraz Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej zapraszają na Dominikańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej pod hasłem “O Crux Ave”. Słowa te zostały zaczerpnięte z modlitwy brewiarzowej. Pojawiają się one w jednym z hymnów nieszporów z okresu Wielkiego Postu: “O Crux, Ave, Spes Unica” (“Witaj, Krzyżu, Nasza Jedyna Nadziejo”). W trakcie tegorocznych Warsztatów będziemy pochylać się nad tajemnicą Krzyża Pańskiego i poprzez przygotowywane pieśni wielkopostne i pasyjne zagłębimy się w nasze jedyne źródło nadziei. Zapraszamy do tego wszystkich, którzy zechcą pójść za tytułem i wziąć udział w naszych Warsztatach.

Tegoroczna edycja jest wznowieniem wydarzenia zaplanowanego na 2020 rok, jednak w odświeżonej formule.

  • Warsztaty odbędą się w klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Zielonej 13 w Łodzi.
  • Będziemy pracować pod czujnym okiem Urszuli Rogali, Rafała Maciejewskiego i Piotra Pałki. Są to pełni pasji i wiary profesjonaliści, którzy od wielu lat zajmują się organizacją i prowadzeniem warsztatów muzyki liturgicznej w całej Polsce.
  • Trzonem Warsztatów będzie nauka wielogłosowych pieśni wielkopostnych. Dzięki nim, spróbujemy przybliżyć się do tajemnicy Męki Chrystusa oraz przygotować się na wydarzenia Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego.
  • Repertuar poznamy w trakcie wspólnych prób, a także w mniejszych grupach, podzieleni na głosy: sopran, alt, tenor i bas.

(Jeżeli jeszcze nie wiesz jakim głosem śpiewasz, nie przejmuj się! Wszystkiego dowiesz się na miejscu.)

  • Kolejnym elementem Warsztatów będą osobne zajęcia, szczegółowo skupiające się na głównych aspektach pracy scholi:
    • emisja głosu
    • współpraca między prowadzącym a śpiewającymi
    • dobór repertuaru
  • Opiekę duchową i posługę sakramentalną w trakcie Warsztatów zapewni nam o. Tomasz Nowak OP.
  • Finałem Warsztatów będzie niedzielna Msza Święta o godzinie 12:00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Sienkiewicza 38 w Łodzi, w którym od sierpnia posługują dominikanie.

Do kogo kierujemy nasze zaproszenie?

Celem Warsztatów jest rozwijanie umiejętności zespołów muzycznych posługujących w Kościele, szczególnie grup zajmujących się tym amatorsko. Zapraszamy zarówno osoby prowadzące schole, jak i w nich śpiewające. Będzie to doskonała okazja, aby spróbować sił w śpiewie wielogłosowym, doświadczyć piękna tego rodzaju wspólnej modlitwy oraz poznać możliwości własnego głosu.

Warsztaty przeznaczone są dla osób, które ukończyły 15 lat.

PROWADZĄCY:

URSZULA ROGALA

Kompozytorka, dyrygentka, wokalistka. Ukończyła studia kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie oraz Podyplomowe Studia Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Bydgoszczy. Komponuje utwory solowe, kameralne, chóralne i orkiestrowe, a także muzykę liturgiczną.
Związana z parafią oo. Dominikanów na warszawskim Służewie, gdzie od kilkunastu lat dyryguje scholą i śpiewa. Obecnie prowadzi również chór parafialny w Starej Iwicznej koło Warszawy oraz Citi Poland Choir. Uczy emisji głosu w dominikańskim nowicjacie w Warszawie oraz u mniszek dominikańskich w Radoniach.

Komponuje pieśni liturgiczne, z których wiele zostało wydanych w śpiewnikach Niepojęta Trójco (tom I i II) oraz w śpiewniku karmelitańskim Chcę widzieć Boga. Dzieła jej autorstwa zostały również nagrane na płytach Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny (płyty: Duszo Chrystusowa, Marana Tha, Alle psallite, Gaudete). Jest jedną z założycielek Szkoły Śpiewu Liturgicznego w Warszawie, gdzie również wykłada. Prowadzi liczne warsztaty śpiewu liturgicznego w Polsce i za granicą.

PIOTR PAŁKA

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Pracuje jako dyrygent wielu zespołów, m.in. Chóru Międzynarodowego, Chóru Muzyki Żydowskiej, Chóru Seminaryjnego Zgromadzenia Księży Misjonarzy i Michalitów, Chóru ZPiT „Krakowiacy” i Scholi Braci Mniejszych Kapucynów. W czerwcu 1999 roku pełnił funkcję dyrygenta Chóru Papieskiego podczas spotkania z Ojcem Świętym na Błoniach Krakowskich. Od sierpnia 1997 roku był śpiewakiem w Chórze Polskiego Radia SA w Krakowie. Od 1993 roku komponuje i opracowuje utwory chóralne, które można usłyszeć m.in. w bazylice dominikanów czy franciszkanów w Krakowie. Jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie. W latach 2005-2015 roku ustanowiony dekretem Metropolity Krakowskiego, był członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie.

Uczestniczy czynnie w odnowie muzyki liturgicznej, prowadząc liczne warsztaty muzyczno – liturgiczne na terenie całej Polski i za granicą. W 1999 roku założył chór mieszany Voce Angeli (Głosem Anioła), działający przy bazylice oo. franciszkanów w Krakowie, którego obecnie jest dyrygentem. W 2019 r., otrzymał wyróżnienie FENIKS 2019 Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, w kategorii Muzyka Chrześcijańska – współczesna za Missa Martyrum (Msza Męczenników).

RAFAŁ MACIEJEWSKI

Śpiewak, nauczyciel emisji głosu, kantor, wykładowca w łódzkiej Akademii Muzycznej i warszawskiej Szkole Śpiewu Liturgicznego. Miłośnik muzyki liturgicznej i śpiewu wielogłosowego. W jego życiu muzyka zajmuje bardzo dużo miejsca: śpiewa tu i tam, prowadzi warsztaty muzyki liturgicznej, nagrywa psalmy, jutrznie, pieśni dominikańskie. Związany z parafią i klasztorem dominikanów w Łodzi. Lubi Rzym, czerwone wino i tajską kuchnię.

(źródło: DOL)

ZGŁOSZENIA I OPŁATY

  • W celu zgłoszenia się na Warsztaty należy wypełnić formularz, który zostanie włączony 18 lutego, o godz. 20:00.
  • W ciągu kilku następnych dni, na podany przez Ciebie adres mailowy wyślemy potwierdzenie zgłoszenia udziału, Twój numer uczestnika oraz termin i dane do wykonania przelewu.
  • Koszt uczestnictwa w Warsztatach to 130 zł.
  • Po opłaceniu pełnej kwoty, zostaniesz zarejestrowany jako Uczestnik Warsztatów i otrzymasz potwierdzenie mailowe.
  • Liczba miejsc jest ograniczona. O przyjęciu Uczestnika decyduje kolejność zgłoszeń.
  • Osoby, od których przelew nie wpłynie w wyznaczonym terminie, będą musiały ustąpić miejsca kolejnym.
  • Termin zgłoszeń upływa 6 marca o godz. 23:59.

WYŻYWIENIE I NOCLEGI

  • W czasie przerw w zajęciach dostępny będzie bufet z kawą, herbatą i innymi napojami lub przekąskami.
  • Nauczeni doświadczeniem, oferujemy zakup sobotniego obiadu na miejscu. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na podróż do oddalonych od klasztoru restauracji i zdążysz na dalsze punkty programu.

Szczegółowe informacje znajdziesz w formularzu zgłoszeniowym.

  • Pozostałe posiłki należy zapewnić sobie we własnym zakresie.
  • Organizatorzy Warsztatów nie zapewniają noclegów uczestnikom.

KONTAKT Z ORGANIZATORAMI

  • W razie jakichkolwiek pytań prosimy pisać na nasz adres e-mail:

wml.dominikanie.lodz@gmail.com

  • Wszystkie bieżące informacje będą publikowane na Facebookowym wydarzeniu:

Dominikańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej “O Crux Ave”
https://lodz.dominikanie.pl/