Łódź Dąbrowa: Zespół Muzyki Cerkiewnej „Varslavia” w repertuarze bożonarodzeniowym

Kiedy przyjechali pierwszy raz, aby swoim koncertem zwieńczyć X Święto Rodziny w Parafii św. Maksymiliana M. Kolbego w Łodzi, obiecaliśmy sobie nawzajem, że wrócą z koncertem kolęd. I wracają – mówi nam o. Sebastian Bielski, gwardian i proboszcz parafii Św. Maksymiliana w Łodzi.

Już 23 stycznia 2022 r. o godz. 16.00 w franciszkańskim kościele św. Maksymiliana na Dąbrowie w Łodzi będzie można usłyszeć Zespół Muzyki Cerkiewnej „Varslavia” w repertuarze bożonarodzeniowym. WSTĘP WOLNY.

W 2020 roku zespół wydał pierwszą, świąteczną płytę „Z Betlejem Nowina”, na której znalazły się prawosławne hymny Bożego Narodzenia oraz kolędy państw Europy Środkowo-Wschodniej (Polski, Ukrainy, Serbii, Białorusi, Rumunii) i Gruzji. To właśnie m.in. utwory z tej płyty usłyszymy podczas koncertu.

Powstały w 2016 roku Zespół od sześciu lat realizuje swój główny cel, jakim jest promocja muzyki cerkiewnej poprzez wykonawcze uwydatnianie jej walorów duchowych i artystycznych.

Zespół pracuje pod kierownictwem dyrygenta chóralnego i reżysera dźwięku Miłosza Bogicia. Od 2017 roku działa także pod patronatem Wydziału Dyrygentury i Wokalistyki Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Ma na swoim koncie liczne projekty, koncerty i występy: na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, Zamku Królewskim w Warszawie, w Teatrze Kamienica, Archikatedrze Warszawskiej oraz warszawskich kościołach i domach kultury.

Zespół zdobył III miejsce (2017) oraz II miejsce (2021) w kategorii chórów akademickich na Międzynarodowym Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. W 2018 roku wystąpił na 32. Festiwalu „Warszawskie Spotkania Muzyczne” organizowanym przez Związek Kompozytorów Polskich. Rok później, na zaproszenie chóru Towarzystwa Śpiewaczego „Branko” z Serbii, wystąpił na VI Międzynarodowym Festiwalu „Muziczki Edikt” w Niszu, w Serbii, na którym zaprezentował się przed publicznością z całego świata.

W 2021 roku „Varslavia” zaśpiewała koncert obok Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej, zaprezentowała się na festiwalu „Pod Opieką Bogurodzicy” w Bielsku Podlaskim oraz na Koncercie Katedry Dyrygentury Chóralnej z cyklu „Interpretacje Muzyki Chóralnej” na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Pod koniec roku Zespół zdobył srebrny dyplom na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Cantu Gaudeamus” w Białymstoku.