Lektura RN: „Opowieść o św. Maksymilianie”

Po Konferencjach św. Maksymiliana w znakomitej interpretacji Dariusza Kowalskiego, zapraszamy do słuchania nowej lektury Radia Niepokalanów. Wciąż będziemy się jednak „obracać” wokół naszego Założyciela, św. Maksymiliana Kolbego.

Od 18 maja zapraszamy do słuchania „Opowieści o św. Maksymilianie”. Jest to zbiór (spisanych) audycji, które autor, o. Paulin Sotowski opracował i wygłosił w Radiu Niepokalanów.

Do słuchania Lektury Radiowej zapraszamy codziennie o 10.45, 16.45 i 22.45.

Opowieść o św. Maksymilianie. Audycje w Radiu Niepokalanów 2009-2010
O. Paulin Sotowski OFMConv
Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, Niepokalanów 2011, stron 510.

***
Autor, o. Paulin Sotowski, franciszkanin, biblista, redaktor „Posłańca św. Antoniego” i wreszcie wspaniały znawca o. Maksymiliana przyznawał (o. Paulin zmarł 25 lutego 2022 r.), że jego pierwszy kontakt z tym Świętym miał miejsce ponad 60 lat temu, gdy rozpoczął naukę w seminarium w Niepokalanowie. Wtedy – jak wspominał – podchodził do o. Kolbego – a raczej wspomnień na jego temat – z pewną rezerwą. Przygoda z Męczennikiem Auschwitz zaczęła się dopiero po roku 1971. „Zajęty sprawami organizacyjnymi ledwie zdążyłem na beatyfikację, w której uczestniczyłem, stojąc w tłumie w samym końcu Bazyliki. I tam osłabiony zmęczeniem przepłakałem niemal całą uroczystość, a zwłaszcza przemówienie Pawła VI. Widząc entuzjazm Polaków i Włochów, uświadomiłem sobie wielkość św. Maksymiliana” – wspominał Autor.

Postać św. Maksymiliana kojarzymy najczęściej z jego ofiarą życia, jaką złożył 14 sierpnia 1941 r. Ciągle niedocenionym, a często też nieznanym walorem dziedzictwa o. Kolbego jest jego zwykła, szara codzienność. 70 lat temu nie byłoby ofiary z życia Męczennika Miłości, gdyby nie ofiarna codzienność; nie byłoby w nim odwagi oddania życia, gdyby wcześniej zabrakło jej w oddawaniu głodowych porcji więziennego chleba… Heroiczny akt o. Kolbego, który polegał na oddaniu własnego życia w zamian za ocalenie drugiego człowieka, był konsekwencją codziennego stylu życia równie heroicznego, i poświęconego całkowicie innym. To życie poznajemy w książce o. Paulina. Nie pomija on milczeniem niewygodnych historii i dylematów, przed którymi nieraz stawał Apostoł Niepokalanej. Można z całym przekonaniem przyznać, że to zbiór zwykłych, ale pięknych opowiadań o zwyczajnym, a jakże wielkim Człowieku. O Świętym z Niepokalanowa powstało już wiele książek i artykułów, ta odsłania jego sylwetkę, jak nigdy dotąd.

O. Marek Wódka OFMConv.