Kto Się Boi Jana Pawła II
Osoba Jana Pawła II to niezwykła postać w historii świata i Kościoła.
Ten Papież jak nikt inny przyczynił się do upadku muru berlińskiego, czy reżimów komunistycznych w dawnych państwach tzw. bloku wschodniego. Wiele dokonał na przywrócenie demokracji w krajach Ameryki Łacińskiej i rozszerzanie przestrzeni wolności na kontynencie afrykańskim i azjatyckim. W fundamentalny sposób wpłynął na historią Polski, wspierając powstanie i działanie „Solidarności” oraz wielu pozytywnych przemian społecznych.
Św. Jan Paweł II odnowił Kościół na niespotykaną skalę. Kościół stał się mniej hierarchiczny, mniej instytucjonalny, mniej klerykalny, bardziej otwarty na dialog a jednocześnie niezmiennie podążający drogą wytyczoną przez Sobór Watykański II. Jego wizja Kościoła w XXI wieku jest ciągłym wyzwaniem wymagającym realizacji.
Jak to często bywa św. Jana Pawła napotykał na opór, jego wizja Kościoła i ładu moralnego w świecie ma wielu wrogów.
Najnowsza książka dwóch wybitnych watykanistów Gian Franco Svidercoschi i Giacomo Galeazzi pt. Kto się boi Jana Pawła II? ukazuje Świętego jako wielką, niezwykłą postać „człowieka sprzeciwu”, który aktywnie sprzeciwiał złu, które spotykał nie bał się o tym mówić z jednej strony. Z drugiej strony jako „człowieka sprzeciwu” budzącego opór i wrogość wśród tych którzy nie zgadzali się z jego wizją Kościoła, wśród tych którzy byli wrogo nastawieni do jednoznacznych i oczywistych zasad moralnych które głosił.
Bardzo cennym elementem tej ciekawie napisanej książki jest wprowadzenie ks. Kardynała Stanisława Dziwisza ma ona charakter osobistego świadectwa i jest przekonującym odparciem zarzutów o tuszowanie pedofilii w Kościele.
„Kiedy Giacomo Galeazzi i Gian Franco Svidercoschi poprosili mnie o napisanie komentarza lub refleksji na temat tej książki, na początku pomyślałem, że odmówię. Wiecie na pewno o moim zdecydowanym zaangażowaniu w polemiki na temat ogromnej plagi pedofilii. Wiecie również o oskarżeniach pod moim adresem (które cały czas zdecydowanie z pełną świadomością odrzucam), jakobym „tuszował” działania niektórych pedofilskich kapłanów, a przede wszystkim ukrywał przed Ojcem Świętym skandaliczne fakty z życia niektórych ludzi, z którymi Papież się spotykał.Cóż, z początku pomyślałem, że odpowiem „nie” na prośbę autorów tej książki…Chciałem powiedzieć „nie”, ale potem się zgodziłem.Musiałem się zgodzić. Musiałem! Mając ogromny przywilej przebywania blisko Karola Wojtyły przez prawie czterdzieści lat, z czego dwanaście w Krakowie i dwadzieścia siedem w Watykanie, musiałem bezwzględnie zaświadczyć o wielkości Jana Pawła II, o jego duchowości i człowieczeństwie, jego apostolskiej odwadze i świętości”. (fragment wprowadzenia ks. kardynała Stanisława Dziwisza).
Pozycja ukazuje głosy sprzeciwu wobec św. Jana Pawła II w bardzo szerokiej perspektywie jego osobistej historii jak i nauczania. Lekką narracją co jakiś czas ubogacają bardzo trafnie dobre cytaty z nauczania Wielgiego Papieża.
Lektura książka pozwala lepiej zrozumieć charakter niezwykłego pontyfikatu jak i mechanizmy rodzącego się sprzeciwu w wielu środowiskach.
„I właśnie po to, by przemóc lęk i chęć odrzucenia, książka ta pragnie przypomnieć o najistotniejszych wydarzeniach z życia i pontyfikatu Karola Wojtyły, przyczyniając się w ten skromny sposób do ponownego odkrycia tego dziedzictwa, aby rozkwitało jak piękna wiosna w celu realizacji misji Kościoła.Sama pamięć nie wystarczy”. (fragment kończący książkę)
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa M. Do nabycia m.in. w księgarni internetowej.