Książkomaty Województwa Łódzkiego

W listopadzie w Zduńskiej Woli stanął książkomat Województwa Łódzkiego. Książki w automacie można od początku roku wypożyczać już w Pabianicach i Radomsku.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, odpowiadając na potrzeby mieszkańców, na bieżąco tworzy i rozbudowuje sieć książkomatów. Każde z urządzeń to wydatek ok. 100 tys. zł. Książkomaty cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego regionu. To nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie dla czytelników bibliotek. W Pabianicach książki można odebrać w galerii handlowej, nawet podczas zakupów.

Z danych bibliotek wynika, że z książkomatów korzystają głównie studenci i nauczyciele. Obsługa urządzenia jest intuicyjnie prosta. W książkomacie można odebrać książki zamówione wcześniej na stronie internetowej biblioteki. Niezbędna jest karta biblioteczna. Jeśli interesująca nas pozycja jest gotowa do odbioru, dostajemy o tym informację. W książkomacie jest czytnik, do którego trzeba przyłożyć kartę biblioteczną. Są tu zamykane schowki i ekran dotykowy. Po przyłożeniu karty bibliotecznej automatycznie otwiera się schowek z zamówioną pozycją. W książkomacie można też zwrócić książkę.

Nowy książkomat znajdziemy na ul. Dąbrowskiego 4, przy parkingu sanepidu w Zduńskiej Woli. Obsługiwany jest przez pracowników Filii Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu z siedzibą w Zduńskiej Woli. Pozostałe urządzenia działają w:

–  budynku Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Tysiąclecia 4 w Radomsku. Wypożyczanych jest tu średnio 60 książek miesięcznie. Jego obsługą zajmują się pracownicy Filii Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim z siedzibą w Radomsku.

–  Centrum Handlowym Tkalnia Pabianice przy ul. Grobelnej 8 (na parterze, przy wejściu od strony parkingu). Wypożyczanych jest tu ponad 90 książek miesięcznie. Obsługiwany jest przez Filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi z siedzibą w Pabianicach.

fot. Tomasz Grala, Piotr Wajman

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego