Komunikat Przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Misji na Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami (13 marca)

Nawet jeśli nie wyjeżdżamy do krajów misyjnych, jesteśmy misjonarzami – napisał bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji w komunikacie na Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Będzie on obchodzony w Kościele w Polsce w II niedzielę Wielkiego Postu, zwaną „ad gentes”, 13 marca, pod hasłem „Wieczernik szkołą braterstwa misyjnego”.

„II Niedziela Wielkiego Postu „ad gentes” przypomina o naszej odpowiedzialności za misje w świecie. Na mocy chrztu św. jesteśmy misjonarzami i wszystkim nam Chrystus powierzył mandat misyjny (RMis 77). Nawet jeśli nie wyjeżdżamy do krajów misyjnych, jesteśmy misjonarzami” – podkreślił Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji. Dodał, że w Dniu Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami „jednoczymy się w modlitwie z 1800 misjonarkami i misjonarzami z Polski, głoszącymi orędzie ewangeliczne w 99 krajach misyjnych”.

„Ten, kto z wiarą uczestniczy w tajemnicy Wieczernika, uczy się od Chrystusa kochać bliźnich, wprowadzać w ludzką rzeczywistość pokój i Bożą radość. Jak z Wieczernika, tak i z każdej Mszy św., wychodzimy z odnowionym postanowieniem, by miłować” – napisał bp Piotrowski, nawiązując do hasła tegorocznej Niedzieli „ad gentes” – „Wieczernik szkołą braterstwa misyjnego”. „Nasi misjonarze, umocnieni Eucharystią, wychowani w szkole Wieczernika ofiarnie posługują na misjach. Głoszą Ewangelię, dzieląc się swą wiarą oraz potwierdzając ją czynami miłości bliźniego, solidarności i ochoczej pomocy ubogim, chorym i słabym” – dodał.

Bp Piotrowski w swoim komunikacie przypomniał, że prócz modlitwy i ofiarowania Panu Bogu cierpień i trudów życiowych w intencji misji, można wspierać misjonarzy finansowo i materialnie. Podkreślił, że posługują oni w młodych Kościołach, które zwykle są w najbiedniejszych krajach świata i dla realizacji swej misji potrzebują środków, dzięki którym prowadzą dzieła charytatywne, opiekuńcze, medyczne oraz edukacyjne. „Pomóżmy dziś misjonarkom i misjonarzom, przekazując ofiary do puszek” – zaapelował.

Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, które w imieniu Kościoła w Polsce pomaga misjom, w ubiegłym roku zrealizowało 104 projekty o wartości ponad 122 300 euro i wsparło misjonarzy dotacjami na sumę prawie 2 mln zł. Dołączyć do grona darczyńców można poprzez ofiary na jego konto, a także wysyłając SMS na numer 72032 o treści „Misje”. Więcej informacji o sposobach pomagania misjom można znaleźć na stronach www.misje.pl i www.adgentes.misje.pl.

Pełny tekst komunikatu: TUTAJ

BP KEP