KOMR w Dąbku ma nowe windy i źródła ciepła

Zakończyły się dwie inwestycje w Krajowym Ośrodku Mieszkalno-Rehabilitacyjnym dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku. W placówce wymieniono windy oraz źródła ciepła – z olejowych na gazowe. Na poprawę warunków w ośrodku przekazaliśmy ponad 1,8 mln zł – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Pierwsza inwestycja obejmowała wymianę wind osobowych i towarowych w części A i B. Nowe windy zastąpiły stare i wyeksploatowane urządzenia. Koszt przedsięwzięcia to blisko 926 tys. zł. Jak zaznacza dyrektor placówki Włodzimierz Wojnarowski, dzięki temu poprawił się komfort i  bezpieczeństwo poruszania się po budynku.

Do naszej placówki przyjeżdżają pacjenci z całego kraju. W zeszłym roku z powodu pandemii koronawirusa w ośrodku przebywało mniej pensjonariuszy, dlatego chcieliśmy dobrze wykorzystać ten czas. Staraliśmy się, aby warunki w ośrodku były jak najlepsze i efekty już są widoczne

– dodaje dyrektor.

W zeszłym roku w ośrodku wymieniono także źródła ciepła na kogenerację gazową. Inwestycja prowadzona była w dwóch etapach i kosztowała prawie 879 tys. zł. Punktem wyjścia był audyt energetyczny, a dalej przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, przyłączenie do sieci gazowej, oraz wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej wraz z wymianą palników pieców c.o. i c.w.u. na gazowe. Z kolei w drugim etapie zaprojektowano i wybudowano instalację kogeneracyjną o mocy 20 kW mocy elektrycznej i 44,7 kW mocy cieplnej. Już teraz zmiana przynosi oszczędności.

Powierzchnia obiektu to około 10 tys. m2, więc te oszczędności wynoszą około 300 tys. zł. Myślę, że warto było wymienić źródła ciepła zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych

– podsumowuje dyrektor Wojnarowski.