Karetka dla Szpitala im. Józefa Babińskiego w Łodzi

Pacjenci oraz personel Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łodzi, czyli jednostki Samorządu Województwa Łódzkiego, mają nowy ambulans kupiony dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego. 

W czwartek, 30 czerwca kluczyki do karetki wręczył personelowi placówki Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.

– Pieniądze na zakup ambulansu zostały przekazane szpitalowi pod koniec marca. Uchwałę w tej sprawie przyjął wówczas Sejmik Województwa Łódzkiego – mówił wicemarszałek Piotr Adamczyk. – Dziś możemy ten samochód przekazać placówce.

Karetka będzie przede wszystkim przeznaczona do transportu pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 – do specjalistycznych placówek zajmujących się leczeniem Covid-19. To dlatego, że podczas kolejnych fal pandemii koronawirusa każdy przewóz chorych na Covid-19 oznaczał konieczność dezynfekcji pojazdu i wyłączenia go na jakiś czas z zaplanowanych działań.

– Oczywiście te potrzeby były zabezpieczane, ale postanowiliśmy, że szpital będzie miał karetkę dedykowaną pacjentom covidowym. Ostatnie dwa lata z pandemią koronawirusa nauczyły nas, że trzeba być przygotowanym na każdy możliwy scenariusz, tak aby mieszkańcy naszego województwa mogli się czuć bezpiecznie – dodał Piotr Adamczyk.

Jak zapewniła Anna Śremska, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łodzi, jeśli w szpitalu nie będzie chorych na Covid-19, ambulans będzie wykorzystywany do przewożenia wszystkich pacjentów.

– W znakomity sposób usprawni organizację transportu na konsultacje i w sytuacjach pilnych – mówiła Anna Śremska.

Karetka kosztowała 450 tysięcy złotych. Auto jest świetnie wyposażone. Ma na pokładzie, między innymi, fotel kardiologiczny, butlę tlenową, przenośny defibrylator z rejestratorem rytmu i danych pacjenta, przenośny monitor kardiologiczny, przenośny zbiornik tlenu, przenośne urządzenie do odsysania.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego