Już w najbliższy weekend Święto Dziękczynienia na warszawskim Wilanowie

Głównym punktem obchodów XVI Święta Dziękczynienia będzie uroczysta Msza Święta o godz. 12:00 pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Homilię wygłosi biskup gliwicki Sławomir Oder. Na początku Eucharystii odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie figury zmartwychwstałego Chrystusa w prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej. W tym roku Święta Dziękczynienia będzie obchodzone 3 i 4 czerwca pod hasłem „Dziękujemy za czyniących pokój”.

Niedzielne uroczystości rozpocznie pielgrzymka dziękczynna z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, która wyruszy o godz. 7:40 z placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej.

Głównym punktem obchodów XVI Święta Dziękczynienia będzie uroczysta Msza święta sprawowana o godz. 12:00 pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Homilię wygłosi biskup gliwicki Sławomir Oder, który w latach 1997-1999 pełnił funkcję postulatora na etapie rzymskim procesu beatyfikacyjnego ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Na początku Mszy Świętej odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie ośmiometrowej figury zmartwychwstałego Chrystusa znajdującej się w prezbiterium, czyli centralnym miejscu Świątyni Opatrzności Bożej. – To nowy, dominujący element, wciąż powstającego, wystroju wnętrza świątyni i jedna z największych takich rzeźb w Polsce, która doskonale wpisuje się w teologiczny zamysł Święta Dziękczynienia i kultu Opatrzności, bo wszystko, czego doświadczamy w Kościele, ma swoje źródło w zmartwychwstaniu Chrystusa – podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej.

Tego dnia przypada również 35 rocznica konsekracji biskupiej kard. Kazimierza Nycza. W modlitwie powszechnej będzie uwzględnione wezwanie w intencji metropolity warszawskiego oraz odśpiewane zostanie Te Deum.

W tym roku Święto Dziękczynienia będzie przebiegać pod hasłem “Dziękujemy za czyniących pokój”, które nawiązuje toczącej się wojny w Ukrainie. – Niebezpieczeństwo wojny długiej i nie daj Boże, rozszerzającej się na inne regiony, osłabione przez pandemię więzy między ludźmi, skutki zdrowotne i edukacyjne – to wszystko sprawy, z którymi chcemy przyjść do Opatrzności Bożej – zwrócił uwagę kard. Kazimierz Nycz, zapraszając na XVI Święto Dziękczynienia.

Ponadto, wieczorem o godz. 19:45 w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się premiera oratorium „Omnia in Caritate” – oficjum o św. Stanisławie Papczyńskim z okazji przypadającego 350-lecia istnienia zgromadzenia Księży Marianów. Oratorium skomponował Paweł Bębenek, znany z wielu opracowań pieśni religijnych, a libretto napisał marianin ks. Rafał Zalewski MIC.

Wyjątkowo w tym roku obchody Święta Dziękczynienia potrwają dwa dni 3 i 4 czerwca. W przededniu głównych uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej spotkają się harcerze, aby podziękować za dwudziestolecie ustanowienia bł. S. W. Frelichowskiego patronem harcerstwa. O godz. 18:00 uroczystej Mszy Świętej będzie przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz, krajowy delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa harcerzy.

Tekst, fot. za: https://archwwa.pl/