III Spotkanie TumJest w Tumie k. Łęczycy: 1 maja 2018

Na polanie przed tumską archikolegiata powstanie obozowisko, w którym przez jeden dzień będzie tętniło średniowiecznym życiem. Chociaż przez chwile będzie można poczuć atmosferę tamtych czasów. Przybliżyć ludziom tamte realia pokazać jak wyobrażamy sobie życie w czasach średniowiecza. Będziesz miał niebywałą okazję zwiedzić obozowisko wczesnośredniowieczne, zobaczyć, jak i co w tamtych czasach się gotowało, w co się ubierano Jak ludzie odpoczywali jak się bawili tańcem. Odbędą się warsztaty tkackie, bicie pieczęci. Pokaz garncarstwa a także scriptorium średniowieczne czyli łacińska sztuka kaligrafii. To prawdziwa żywa lekcja historii. Przez cały dzień można było przekonać się, jak wyglądały średniowieczne osady i czym przed laty zajmowali się ludzie. To święto ma przyciągnąć wielu turystów.

W średniowieczu Księstwo łęczyckie miało ważny udział w budowie państwa polskiego. Choć czasy te minęły bezpowrotnie to zapisały się na kartach historii dzisiejszej Łęczycy . Wdzięczność tematu nie pozwala przejść obok niego obojętnie, dlatego gmina Góra św. Małgorzaty, Powiat Łęczycki oraz m. Łęczyca będzie go mocno eksponować w swoich przedsięwzięciach promocyjnych i wizerunkowych.

III TumJest odkryj, poczuj, smakuj średniowiecze – 01 maja 2018 r.

PROGRAM:

10.30 powitanie, rozpoczęcie spotkania ze średniowieczem

10.40 życie codzienne w średniowieczu: Postkowie i przyjaciele: bicie pieczęci, warsztaty tkackie, warsztaty kaligrafii, pokaz garncarstwa

11.00 tajemnice archikolegiaty – zwiedzanie z przewodnikiem /co godzina/

11.30 Gwardia Gryfa – tańce flagowe

12.00 barwy orkiestr strażackich

12.15 konferencja: Wojciech- napełniony Duchem świętym

12.30 wprowadzenie relikwii św. Wojciecha z Gniezna

12.35 uroczysta Msza św. ku czci św. Wojciecha, odnowienie przyrzeczeń sakramentu bierzmowania, modlitwa za Ojczyznę w setną rocznice niepodległości

13.30 Viatores- koncert muzyki średniowiecznej

14.00 Gwardia Gryfa – tańce flagowe

14.30 życie codzienne w średniowieczu: Postkowie i przyjaciele: bicie pieczęci, warsztaty tkackie, warsztaty kaligrafii, pokaz garncarstwa

15.00 koronka do Bożego Miłosierdzia, litania do św. Wojciecha, zawierzenie mężczyzn św. Wojciechowi

15.30 sztuki kuglarskie, teatr ognia, tańce z flagami

16.00 zakończenie spotkania ze średniowieczem

Bądźmy razem!

Już 1 maja w prastarym Tumie łęczyckim. Tu gdzie św. Wojciech zostawił swój ślad, chcemy i my być napełnieni Duchem św. Po raz trzeci widzimy się w Tumie.

Połączą nas słowa: Wojciech- napełniony Duchem św. Chcemy być mężni Jego mocą. Z Nim przemierzać świat. To Duch Święty daje prawdziwe życie, leczy naszą samotność, nieustannie nam towarzyszy i prowadzi. To będzie piękna chwila.

Przekażcie zaproszenie dalej, weźcie ze sobą przyjaciół, znajomych, młodych, tych z którymi chcecie tu być. Bądźmy razem! Czujcie się zaproszeni i do kalendarza wpiszcie koniecznie 1 maja jako dzień naszego spotkania z Jezusem. Musimy wszyscy się spotkać. Musimy wybrać Jezusa. Jest z wami Duch Święty, Pocieszyciel.