Granice (gmina Teresin): powstanie park rekreacyjno-wypoczynkowy

Już w połowie przyszłego roku ruszy realizacja Parku w Granicach, największej tego typu inwestycji na terenie Gminy Teresin. W ramach planowanych działań utworzony zostanie park stwarzający miejsce wypoczynku i rekreacji, nadający mu reprezentacyjny charakter, zapraszający mieszkańców i turystów do korzystania z jego walorów. Całość projektu opiewa na kwotę blisko 3 mln złotych.

– To nie będzie taki typowy, zielony park, jak sugeruje słowo „park”, a inwestycja bardziej przypominająca Park Bajka w Błoniu. Aczkolwiek znajdą się tam też nowe elementy, bo patrzymy na to, co robią nasi sąsiedzi, wyciągamy wnioski i chcemy uatrakcyjnić takie miejsca dla naszych mieszkańców. To ma być miejsce zarówno dla najmłodszych, jak i dla seniorów, którzy też potrzebują miejsca na odpoczynek i na relaks. Szykuje się jeszcze jedno atrakcyjne miejsce w Teresinie – zapowiada wójt Marek Olechowski.

Projekt przewiduje uporządkowanie terenu. Wyznaczone będą ciągi piesze i pieszo-jezdne. Nie zabraknie nowych nasadzeń: drzew, krzewów, kwiatów i pnączy. W planach ujęte jest wprowadzenie elementów rekreacji ruchowej i wypoczynku. Park podzielony zostanie na kilka stref funkcjonalnych i dostosowany do różnych grup wiekowych. Zatem nie tylko młodzież, ale zarówno dzieci jak i osoby starsze, odnajdą tam miejsce do spędzenia czasu w sposób aktywny i przyjemny.

Wartość inwestycji to ok. 3 mln zł. Jak informuje Julita Kowalska, kierownik zespołu ds. pozyskiwania funduszy pozabudżetowych w Urzędzie Gminy Teresin, gmina stara się o dofinansowanie inwestycji. Wniosek o wsparcie złożono m.in. do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

– Kilkukrotnie już przymierzaliśmy się do tego projektu. Jest dla nas ważny, bo będzie pełnił także rolę integracyjną mieszkańców nie tylko miejscowości Granice, ale całej gminy, bo ma powstać w jej centralnej części. Sądzę, że nie tylko zintegruje mieszkańców, ale też uzupełni w pewien sposób braki wodne Mazowsza, bo uwzględniliśmy w nim miejsce z wodą uzdatnianą, jak na basenie, będzie więc gdzie się pomoczyć.

Ogólnodostępny i niekomercyjny park będzie ostoją wzmacniania więzi zarówno rodzinnych, jak i promocją Gminy Teresin jako miejsca spotkań, rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców gminy oraz turystów. Inwestycja wpłynie na poprawę estetyki otoczenia, utworzy harmonijne połączenie z otaczającym terenem i bez wątpienia stanie się miejscem cieszącym się zainteresowaniem. Na to jednak będziemy zmuszeni jeszcze trochę poczekać – budowa kompleksu została rozłożona bowiem na co najmniej dwa lata.

Na zdjęciu: Teren, na którym planowane jest powstanie parku rekreacyjno-wypoczynkowego
Tekst/Fot. za: teresin.pl