Gniezno: Kaplica w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów po wezwaniem bł. Stefana Wyszyńskiego

Decyzją abp. Wojciecha Polaka kaplica w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie otrzymała wezwanie bł. Stefana Wyszyńskiego. Tytuł ogłoszono 27 września podczas porannej Mszy św. sprawowanej we wspólnocie pod przewodnictwem Prymasa Polski.

Prosząc na początku Mszy św. o nadanie wezwania dyrektor domu ks. Karol Świderski podkreślił, że żyje w nim i służy modlitwą wielu kapłanów wyświęconych przez Prymasa Tysiąclecia. Wielu z nich – mówił – przyjdzie tu wkrótce, aby spokojnie przeżyć swój wiek senioralny, dlatego „nadanie kaplicy wezwania bł. kardynała Stefana ma również charakter dziękczynienia za tego wielkiego, dziś już błogosławionego pasterza archidiecezji gnieźnieńskiej”.

Do słów kard. Wyszyńskiego kierowanych zwłaszcza do kleryków i księży, sięgnął w homilii abp Wojciech Polak, podkreślając, że prymas „jak dobry mistrz” kształtował serca swych uczniów także wobec pokus, o których mówi dzisiejsza Ewangelia. Pierwsza to zagubienie i lęk w obliczu krzyża. Prymas Wyszyński mówił o nim także do wyświęcanych księży, przypominając, że idą do ludu, który ma doświadczenie krzyża, który rozumie jego sens, wiedząc dobrze, że ból i cierpienie oczyszczają, odmieniają i zbawiają, a smutek ostatecznie w radość się odmienia.

Druga pokusa, tak bardzo ludzka – kontynuował abp Polak – to pytanie o to, kto jest największy. I na to odpowiadał kard. Wyszyński przypominając, że dobry pasterz daje swoje życie służąc. „Taki jest charakter kapłańskiej posługi na zawsze ustanowiony przez Jezusa Chrystusa” – powtórzył abp Polak.

I trzecia pokusa – zamykania się we własnym kręgu, skupiania na sobie, odrzucania innych, którą w Ewangelii wyraża tłumaczenie uczniów „bo nie chodzi z nami”.

„Kardynał Wyszyński posyłając kapłanów w dniu święceń i mając świadomość do jakiego świata idą mówił im zawsze: nikogo nie możecie wykluczać, wszystkim musicie głosić Ewangelię, do wszystkich jesteście posłani. Miłość ma być przed wami i za wami. Miłością macie zwyciężać, a ona przecież nikogo nie wyklucza” – przypomniał abp Polak.

Prymas podziękował też księżom seniorom za ich codzienną modlitwę zanoszoną także za wstawiennictwem błogosławionego Stefana Wyszyńskiego i prosząc, by w niej nie ustawali, służąc nadal Kościołowi gnieźnieńskiemu na miarę swoich sił i zdrowia.

Mszę św. razem z księżmi seniorami celebrowali także abp senior Henryk Muszyński i ks. dr Przemysław Kwiatkowski, rektor gnieźnieńskiego seminarium duchownego, którego klerycy mają stały kontakt ze wspólnotą księży seniorów. Obecne były także siostry zakonne i świeccy pracownicy domu.

Archidiecezjalny Dom Księży Seniorów w Gnieźnie ma od wielu lat za patrona bł. bp. Michała Kozala. Zapowiedzią starań, by kaplicy nadać osobne wezwanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, było umieszczenie w niej i poświęcenie w czerwcu ubiegłego roku wspólnego wizerunku Prymasa Tysiąclecia i św. Jana Pawła II.

Tekst/Fot. za: prymaspolski.pl
Fot. B. Kruszyk