Gmina Ożarów Maz: „Józefów – takie były początki” – historia podwarszawskiej osady

„Miłość do miejsca, w którym się żyje, nie bierze się znikąd. Trzeba nie tylko wygody, wspólnych przeżyć, projektów i budów, ale i pamięci o tym, co odziedziczyło się po poprzednich pokoleniach”.

Ewa Hrynczyszyn i Barbara Mierzwa, autorki książki „Józefów – takie były początki” wiedzą to doskonale. Mieszkanki Józefowa i okolic od kilkunastu pokoleń podjęły trud spisania wspomnień swoich przodków, przejrzenia archiwów publicznych i prywatnych, by dać jak najpełniejszy obraz świetności, jaką szczyciła się przed laty ich mała ojczyzna. To nie tylko opowieść o historii podwarszawskiej osady, ale i o jednym z najnowocześniejszym w Polsce i na świecie XIX-wiecznym zakładzie przemysłowym, gdzie oświetlenie elektryczne pojawiło się już zaledwie dwa lata po wynalezieniu przez Edisona żarówki. To jednocześnie opowieść o tym, jak przez 155 lat rodziła się lokalna tożsamość. To oczywiście też ludzka historia – osób, którzy tworzyli cukrownię i osadę.

„Wszyscy, którzy tu żyli i pracowali dobrze wspominali to miejsce. I większość nie wyobrażała sobie życia poza nim” – mówią autorki książki „Józefów – takie były początki”.

Korzystajmy z własnej historii, to najlepsza nauczycielka życia. Dlatego książkę „Józefów – takie były początki” szczerze polecamy nie tylko pasjonatom lokalnej historii.

To kolejna pozycja wydana przez Bibliotekę Publiczną w Ożarowie Mazowieckim.

Szczegółowe informacje i kontakt z autorkami: Katarzyna Świeżak k.swiezak@biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl