Film: „Teraz i w godzinę śmierci” – wielka epicka opowieść o sile różańca, splecionych z nim losach świata i losach pojedynczych ludzi

Czy prawdą jest, że równo sto lat temu w Fatimie Maryja, zachęcając do odmawiania różańca, podarowała światu najlepszą broń w walce ze złem?

Na zdjęciu młody amerykański żołnierz. Chwilę wcześniej został ciężko ranny. Cierpi, ale jest spokojny. W zaciśniętej pięści, brudnej od krwi i ziemi wznosi różaniec… Autorka tego ujęcia zginie w Afganistanie trzy lata później…

Historia tej fotografii staje się inspiracją dla dwóch polskich filmowców: Mariusza Pilisa i Dariusza Walusiaka, do wyruszenia w wielomiesięczną podróż z kamerą przez cztery kontynenty, by przekonać się, czy naprawdę – jak twierdzą katolicy – modlitwa różańcowa może zmieniać bieg historii.

Czy to prawda, że to krucjata różańcowa spowodowała, że z Austrii wycofały się wojska sowieckie, a modlitwa różańcowa setek tysięcy demonstrantów spowodowała upadek Ferdynanda Marcosa na Filipinach? Czy sprawdza się mistyczna wizja nigeryjskiego biskupa, że Boko Haram w jego kraju zostanie pokonane dzięki modlitwie różańcowej? Czy milion białych różańców przywróci pokój na Ukrainie?

Wielka epicka opowieść o sile różańca, splecionych z nim losach świata i losach pojedynczych ludzi, którym codziennie towarzyszy pogardzana i wykpiwana przez wielu modlitwa –modlitwa, dzięki której na świecie dzieją się rzeczy niezwykłe…

Zdjęcia do filmu kręcone były m.in. w Niepokalanowie. Z Dariuszem Walusiakiem, współtwórcą filmu rozmawiała Malwina Szymańska.

FILM MARIUSZA PILISA I DARIUSZA WALUSIAKA

PREMIERA: 13 MAJA 2017

W 100. ROCZNICĘ OBJAWIEŃ FATIMSKICH

Gatunek: dokument

Czas trwania: ok. 95 min

www.teraziwgodzinesmierci.pl

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Mariusz Pilis, Dariusz Walusiak
ZDJĘCIA: Michał Bożek, Andrzej Jaskowski, Adam Szklarek, Artur Łukaszewicz
DŹWIĘK: Mariusz Pilis, Dariusz Walusiak
MONTAŻ: Marcin Dulemba, Mariusz Pilis
PRODUCENT WYKONAWCZY: Ist Film & Daw Production

Mariusz Pilis – reżyser, producent telewizyjny i filmowy, były szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, dziennikarz, korespondent wojenny, autor książek i publicysta. Autor ponad 20 filmów dokumentalnych o Kaukazie, Rosji, Ukrainie, Azji Środkowej i Bliskim Wschodzie. Pomysłodawca i pierwszy dyrektor TVP INFO. Współpracownik wielu telewizji, m.in. brytyjskich BBC i Channel4, holenderskiej VPRO, duńskiej TV2, francuskiej ARTE. Zdobywca wielu filmowych nagród, m.in. Nagrody im. Stefana Żeromskiego za rok 2013 przyznanej przez SDP za film „Bunt stadionów”. Jego najważniejsze dzieła to: „Cena prawdy” (2001), „Zapach raju” (2005), „Chechnya: The Dirty War” (2005), „Exit Afghanistan” (2010), „List z Polski” (2010).

Dariusz Walusiak – reżyser, scenarzysta, producent filmowy, historyk, dziennikarz i publicysta. Autor ponad 60 reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, kresowej i historycznej. Od 1994 r. stale związany z TVP Kraków. Współautor cyklu programów telewizyjnych „Do dzisiaj tajne”, „Rozmowy kresowe” oraz „Kustosz Pamięci Narodowej” dla TVP 3. W marcu 2010 r. za działalność w NZS odznaczony przez śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta. Inicjator akcji „Wyklęci – Niezłomni. Przywróćmy pamięć naszym bohaterom”. Stały współpracownik Fundacji Dokumentacji Czynu Niepodległościowego i IPN.

TWÓRCY O FILMIE:

Mariusz Pilis:
„Teraz i w godzinę śmierci” to obraz o tym, co dzieje się tu i teraz; obraz do bólu prawdziwy. Chcemy w nim pokazać zmagania człowieka z tym, co go otacza, co go często przerasta. Myślę, że każdy odnajdzie w tym filmie potencjał nadziei, bo jego wymową jest to, że nie ma rzeczy niemożliwych. W filmie śledzimy tło historyczne i ważne „różańcowe momenty” w dziejach, ale głównym wyzwaniem jest pokazanie tego, co nadal się dzieje. Poznamy wstrząsające historie – m.in. żołnierza ocalonego w Afganistanie, niezwykłe świadectwo nigeryjskiego biskupa Oliviera Dashe Doema, kobiety cudownie ocalałej z ludobójstwa w Rwandzie…
To dzieło także dla wątpiących i poszukujących –być może po jego obejrzeniu znajdą oni swoją ścieżkę życia. Dla wierzących film będzie umocnieniem w wierze i potwierdzeniem wielkiej siły różańca.

Dariusz Walusiak:
W filmie pokazujemy autentyczne historie ludzi i społeczności. Ci, którzy się w nim wypowiadają, czasem nadal nie mogą uwierzyć w to, co ich spotkało. To opowieści bardzo mocne, które wstrząsną widzem i nikomu nie pozwolą przejść wobec nich obojętnie. Poetyka, narracja tego dzieła – tak jak to głosi tytuł – dotyka doczesności i mistyki wieczności. Wędrówkę z widzem zaczynamy teraz, od spraw czysto ludzkich, ale koniec drogi, po której idziemy, jest w wieczności, rzeczywistości, która nas po ludzku przerasta.