Dziś 40. rocznica śmierci Prymasa Wyszyńskiego

Kard. Stefan Wyszyński zmarł w opinii świętości 28 maja 1981 r. o godz. 4.40 nad ranem, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Na jego pogrzeb 31 maja w Warszawie przybyły setki tysięcy ludzi. Za życia i po śmierci cieszył się szeroką sławą świętości. Osiem lat po śmierci rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 40 lat później – 12 września 2021 r. w Warszawie odbędzie się beatyfikacja.

O ile za życia był nierzadko krytykowany, długo więziony przez komunistyczne władze i na różne sposoby ograniczany w poczynaniach duszpasterskich, czy osamotniony w swoim działaniu, to umierał podziwiany, wręcz w uwielbieniu – zauważa o. Zdzisław Kijas OFMConv., relator procesu beatyfikacyjnego Prymasa Tysiąclecia w watykańskiej kongregacji spraw kanonizacyjnych.

Potrafił być – jak pisał jego pierwszy biograf – niezłomny w swoich zasadach i elastyczny w działaniu. “Ważne, aby odkryć w Wyszyńskim nie tylko lidera, interrexa, ale również człowieka, który miał głębokie życie wewnętrzne” – podkreśla polski franciszkanin z Watykanu.

„Nasza stałość wyraża się w „Credo”, wyraża się w „Ojcze nasz”, w „Zdrowaś Maryja”, w Ślubach Jasnogórskich, w zawierzeniu, które Jan Paweł II uczynił na Jasnej Górze. A reszta jest płynna” – powiedział 6 dni przed śmiercią, 22 maja 1981 r.

„Zwłaszcza nie piszę testamentu pastoralnego. Przyjdą nowe czasy, wymagają nowych świateł, nowych mocy, Bóg je da w swoim czasie. Pamiętajmy, że jak kardynał Hlond, tak i ja WSZYSTKO ZAWIERZYŁEM MATCE NAJŚWIĘTSZEJ i wiem, że nie będzie słabszą w Polsce, choćby ludzie się zmieniali” – mówił wcześniej, 16 maja 1981 roku.

Ostatnie dni i chwile oraz fragmenty Testamentu Prymasa Polski dostępne TUTAJ

Dziś, 28 maja, w Archikatedrze Warszawskiej zostanie odprawiona Msza o owoce beatyfikacji Sług Bożych kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej pod przewodnictwem i z homilią abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Episkopatu Polski. Eucharystia rozpocznie się o godz. 19.00.

Za: https://archwwa.pl/
Fot. Cyprian Grodzki/Centrum JPII za: https://archwwa.pl/