Dobra Książka: Ostatnie słowo należy do Boga…

12 listopada 2021 r. zmarł franciszkanin – o. Maksymilian Maria Świerżewski. Dzień wcześniej został pobity ze skutkiem śmiertelnym w jednym z siedleckich parków. To niespodziewane odejście z tego świata pogrążyło w bólu i smutku nie tylko wszystkich franciszkanów, ale również wiele osób świeckich. Uroczystości pogrzebowe, które odbyły się tydzień później, były manifestacją przywiązania ludzi do o. Maksymiliana oraz wyrazem wdzięczności za wszelkie dobro, jakiego doświadczyli od niego za życia.

Celebrowaniu Eucharystii w życiu o. Maksymiliana towarzyszyło owocne głoszenie słowa Bożego, które było dla niego wielkim zaszczytem i jednocześnie pokorną służbą. Przygotowując się do większości kazań i homilii, o. Maksymilian zapisywał jedynie w punktach zagadnienia, które chciał poruszyć, i cytaty z wypowiedzi świętych lub z dokumentów Kościoła, które chciał przytoczyć. Rzadko kiedy pisał kazanie w całości. Niemniej jednak niewielką część swoich kazań, konferencji i rozważań pozostawił na piśmie. W tych kazaniach i konferencjach można dostrzec swego rodzaju duchowy pamiętnik o. Maksymiliana, a w nim zapisywaną i ukrytą gdzieś w tekście drogę duchowych fascynacji i odkryć.

Dziś polecamy Państwu tę publikację, wydaną nakładem Wydawnictwa OO. Franciszkanów w Niepokalanowie pod redakcją o. Roberta Marii Stachowiaka OFMConv.