Dobra książka: „O niektórych lękach kobiet…”

Stanisław Szlassa, Katarzyna Matusz – „O niektórych lękach kobiet. Zanim pójdziesz na terapię”.

Wszystkie z nas, kobiet, doświadczają różnego rodzaju lęków: związanych z wiernością sobie,
z wyznaczaniem granic, w relacjach, w związkach, pracy czy w ciąży. Obciążają one nas miej lub bardziej, utrudniając życie, pozbawiając radości i poczucia satysfakcji. Często samo nazwanie ich pozwala zobaczyć, że te lęki nie są tak straszne, na jakie wyglądają, pomaga oswoić je, a nawet potraktować nie jak zagrożenie, ale ważny drogowskaz. Określanie granic i nauczenie się odpowiadania na pytanie, w jakiej relacji jestem, pozwala na to, by budować udany związek i być w nim prawdziwą. Książka ta pokazuje, jak można to osiągnąć. Jej autorzy, terapeuta i dziennikarka z bagażem doświadczeń, radzą, jak nie zadręczać się, uczynić swoją codzienność spokojniejszą i być szczęśliwym ze sobą i w relacjach z innymi.

Recenzje:
Podobno ludzie na łożu śmierci najbardziej żałują tego, że nie robili w życiu rzeczy, które były dobre, piękne i wypływały z ich serca. Nie robili tego, co czuli, ale to co proponował im świat i okoliczności. Większość złych wyborów i decyzji rodzi się w lęku. Z lęku można odrzucić swoje najważniejsze powołanie i wciąż uciekać od swojego miejsca na ziemi. Pamiętaj, że to sygnał, ale z drugiej strony lęk może być bodźcem do potężnego rozwoju!
Arkadio (Arkadiusz Zbozień), raper, freestylowiec, mówca

Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę. Stworzył nas równych sobie, ale jednocześnie różnych. Stworzył nas do relacji. Ta książka świetnie pokazuje naszą komplementarność. Nie bój się lęku – nazwij go i słuchaj. Stawiaj granice i bądź wolna w swoim człowieczeństwie. Świetna książka nie tylko dla kobiet, gdyż zgłębiając siebie nawzajem jesteśmy się w stanie uzupełniać. Polecam serdecznie.
Mateusz Banaszkiewicz, artysta kabaretowy

Książka o kobietach i dla kobiet, ale i nie tylko. Mogą przeczytać ją mężczyźni, może być czytana w rodzinie. Książka zachęca do zatrzymania się nad sobą, do spotkania z lękami, stratami, nierozwiązanymi problemami, trudnymi pytaniami i z decyzjami, jakie są w nas. Zaprasza do pracy nad sobą, nad głębszym poznaniem samej siebie, do odkrywania swoich kobiecych możliwości… do bardziej satysfakcjonującego życia. Pisana w formie dialogu, przypomina czasami serdeczną, ciepłą rozmowę, długo oczekiwany list o ważnych sprawach, nad których rozwiązaniem myślimy od dawna. Warto przeczytać.
Anna Boruń-Stelmaszczyk, psychoterapeutka

Shakespeare mówił „świadomość czyni nas tchórzami”, a ja mówię po przeczytaniu Waszej książki: „świadomość daje pokój”. Świadomość siebie, swoich pragnień, uczuć, które nam towarzyszą, otwiera nam drzwi do ogrodu naszego życia. My jako ten ogrodnik winniśmy o ten ogród dbać, oczyszczać, dzielić się plonami. Patrzeć w siebie i na siebie z uwagą i miłością to jest wyzwanie, ale pięknie owocuje. Jaki jest Twój ogród? Może po przeczytaniu tej książki wyrwiesz kilka chwastów, może wytniesz drzewa. Mnie się udało. Dziękuję.
Dominika Chorosińska, aktorka

Lek na lęk. Temat ponadczasowy i zawsze aktualny, to jasne. Ale mam wrażenie, że ta książka nie mogła ukazać się w lepszym czasie… Podczas pandemii w wielu domach „trup wypadł z szafy”, a mnóstwo ludzi odkryło swą kruchość, słabość i bezbronność wobec natarczywych ataków lęku. Ilu z moich znajomych opowiadało mi o nocnych pobudkach, gdy ich głowę bombardują tysiące czarnych scenariuszy… „Trzeba napluć lękowi w twarz” – mówił mi Johannes Hartl, niemiecki teolog i filozof. Łatwo powiedzieć… Czy da się go oswoić, przeskoczyć, zagłaskać? Naprawdę trzeba się z nim zmierzyć? W tej znakomitej konkretnej do bólu książce znajdziesz odpowiedź.
Marcin Jakimowicz, dziennikarz

„Strach zapukał do drzwi, otworzyła mu odwaga, i nikogo tam nie było” – to jeden z cytatów kluczy mojego życia. Każdego dnia towarzyszy mi też inny, gdy tamten nie wystarcza: „Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś  ze mną“. Jego autorem jest król Dawid. Każdy ma swoją dolinę cienia, porównywalną do tej pomiędzy Jerychem, a Jerozolimą. A często znacznie groźniejszą. Jak ją pokonać? O tym jest ta książka.
Dorota Łosiewicz, dziennikarka

Bardzo potrzebna książka. Pokazuje nam, kobietom, jak odzyskać utraconą zdolność rozumienia swoich uczuć, zaakceptować je i zaufać sobie.  Uczy tak bardzo potrzebnej czułości wobec siebie, zdrowych relacji i  świadomego przeżywania życia. Uświadamia, że lęk jest darem służącym do odczytywania zagrożeń, i że znając jego źródło, łatwo można nim zarządzać i wcale nie trzeba z nim żyć. Przeczytałam jednym tchem i będę wracać. Szczególnie do treści, które mówią o stawianiu granic, oraz o tym, że najpierw trzeba zadbać o siebie, a potem o innych.
Anna Musiał, aktorka

Jeśli żyjesz, to czujesz. Często czujemy lęk. Jak się go pozbyć? I czy  w ogóle się  go pozbywać? Bo być może jest naszym przyjacielem? Taką tezę stawiają autorzy niniejszej książki. Co lęk mówi nam o nas samych i o relacjach z innymi? Boimy się np., że mówiąc  prawdę sprawimy komuś przykrość? Ale prawdę powiedzieć musimy, więc co robić?  Wartko napisana, trafiająca w punkt, uczciwa i aktualna książka o lękach, zresztą  nie tylko chyba kobiecych.
Anna Popek, dziennikarka

Zawsze towarzyszył mi lęk. Przez całe życie, aż do dziś. Lęk to trudny towarzysz podróży. Niezbyt rozmowny. Uciążliwy i uparty. Żyło mi się z nim ciężko aż do czasu gdy poszukując przyczyn wypadków drogowych zrozumiałem, że to lęk uchronił mnie przed wieloma błędami na drodze, wypadkami a nawet śmiercią! Życie to też droga. Nie narzekajmy, że i tu pełno lęku. Ale on jest pożyteczny. Może nas chronić przed naszymi błędami Ta książka jest  właśnie o tym. Ostatnie zdanie obiecuje, że w następnej będzie mowa o lękach mężczyzn bo ta jest o lękach kobiet. Ejże! Czy  tylko o lękach kobiet. Na pewno jest ważnym przewodnikiem dla każdego.  Bez względu na płeć! O Boże, gdybym ja ją miał te kilkadziesiąt lat temu!
Włodzimierz Zientarski, dziennikarz

O autorach (na zdjęciu):

ks. Stanisław Szlassa
Psychoterapeuta, trener umiejętności społecznych i mediator

Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, „Szkoły dla Spowiedników” w Krakowie, Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego Ośrodka INTRA. Członek Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich i Stowarzyszenia NEST. Zajmuje się pomocą osobom z doświadczeniem straty, odkrywaniem swojej tożsamości, łączeniem treści psychologicznych, pedagogicznych z duchowością. Prowadzi psychoterapię indywidualną, w tym osób konsekrowanych, wspiera w rozwoju osoby samotne. Prowadzi rekolekcje z elementami psychologicznymi. Pasjonuje go rozwój człowieka
w relacji ze sobą, z Bogiem i z drugim człowiekiem.

www.grupacentrum.waw.pl
www.przystanrozwoju.pl

Katarzyna Matusz

Od 16 lat pracuje z sukcesami jako PR-owiec. Pasjonuje ją rozwój osobisty i dlatego od 4 lat współpracuje m.in. z polską edycją międzynarodowego portalu Aleteia, gdzie motywuje czytelników do pracy nad sobą. Jako lektorka użycza głosu w reklamach radiowych i kampaniach internetowych. Jest absolwentką Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa (2004) oraz Centrum Ekologii Człowieka i Bioetyki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zrzeszona
w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.

Spis treści:
1. Wstęp.
2. O pogańskim bożku „Panie”, o panice, strachu i lęku.
3. Jak ktoś jest bezgranicznie dobry, to może też być bezgranicznie zły. Nazywaj swoje relacje i stawiaj w nich jasne granice.
4. Dobrze czujesz, słuchaj siebie.
5. Co czujesz przed…? O randkowaniu w życiu kobiet.
6. A jak się nie uda? A jak się uda?! Rzecz o mądrym wchodzeniu w związki.
7. Od czego zacząć? Relacje kobiet po przejściach.
8. Moje dziecko będzie korzystało z pomocy psychologa. To porażka, a może sukces?
9. Twoje piękno jest cenne. Zobacz i doceń je.
10. Utrata pracy, jak okiełznać lęk przed nowym i nieznanym?
11. Jak dobrze towarzyszyć kobiecie w ciąży?
12. Czy to jest dla mnie? Czym zajmuje się psycholog, a czym psychiatra?