DOBRA BIBLIOTECZKA: Rosjanie w miastach guberni warszawskiej cz. 2 – niedziela, 30 stycznia, 17.15

Przed nami druga część spotkania z książką Piotra Wysockiego „Rosjanie w miastach guberni warszawskiej 1864-1915”. To pozycja, którą zaproponowaliśmy Państwu już tydzień temu, z okazji przypadającego 18-25 stycznia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Nie jest to może typowa lektura do poduszki, a raczej solidna monografia ukazująca codzienność Rosjan, którzy żyli na polskich ziemiach w czasach zaborów.

Książka „Rosjanie w miastach guberni warszawskiej w latach 1864-1915” przedstawia życie codzienne rosyjskich żołnierzy, urzędników, w tym nauczycieli, oraz ich rodzin. Spoglądamy na zaborcę z zupełnie innej strony niż na lekcji historii. Dowiadujemy się na czym polegała praca Rosjan, jakie stanowiska najczęściej zajmowali, jaką otrzymywali pensję i na co mogli sobie za te pieniądze pozwolić. Poznajemy konkretnych ludzi – niektórzy z nich to zaangażowani rusyfikatorzy, donosiciele, inni bardzo solidni i uczciwi, chętni do pomocy sąsiedzi Polaków. Nie zapominajmy bowiem, że Rosjanie, żyjąc przez wiele lat obok Polaków, często zawierali z nimi przyjaźnie, a nawet zakładali mieszane rodziny. Autor ukazuje nam także rosyjskie rodziny, ich zwyczaje, zajęcia, czas wolny, święta i uroczystości. Pamiętajmy, że w znakomitej większości byli to ludzie wyznania prawosławnego. Przeczytamy więc o budowanych dla nich cerkwiach, czy to domowych (zaaranżowanych w zwykłych mieszkalnych budynkach), czy też odrębnych, pięknych świątyniach przenikniętych dymem kadzideł, oświetlonych blaskiem woskowych świec i wypełnionych śpiewem chóru. Wielu czytelników zdziwi pewnie fakt, że w ich rodzinnych miejscowościach była niegdyś prawosławna cerkiew. W niektórych miastach znajdziemy do dziś ślady obecności Rosjan.

Więcej o książce „Rosjanie w miastach guberni warszawskiej w latach 1864-1915”

Dziś usłyszymy drugą część referatu pt. Relacje polsko-rosyjskie w okresie zaborów, który Piotr Wysocki wygłosił w 2021 r. w Białowieży, na zaproszenie Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku. Opowiedział w nim m.in. o swojej książce. Dziś usłyszymy o wyjątkowych relacjach polsko-rosyjskich. Autor starał się pokazać przykłady odmiennego współżycia Polaków i Rosjan na ziemiach gubernii warszawskiej. Odmiennego od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni po typowych lekcjach historii. Poznajemy więc historię kilku wybitnych Rosjan, którzy przebywając na ziemiach polskich jako zaborcy, okazali się po prostu dobrymi ludźmi. Usłyszymy też o zwyczajach świątecznych i wspólnym świętowaniu, o zawieranych przyjaźniach i współczesnych pozostałościach po tamtych czasach.

SŁUCHAJ:
II część – niedziela, 30 stycznia – godz. 17.15, powtórka: piątek, 4 lutego – godz. 9.15.

Zachęcamy do uważnego słuchania audycji, będzie bowiem okazja, by do Państwa prywatnej biblioteczki trafiła książka z naszej Dobrej Biblioteczki.


DO ODSŁUCHANIA: DOBRA BIBLIOTECZKA. Audycja o książkach pełnych dobrych wartości (odcinki archiwalne)