DOBRA BIBLIOTECZKA: Pokora. Historia życia Jana Pawła II cz. 2 – niedziela, 6 listopada, 17.15

Przed nami Uroczystość Wszystkich Świętych, dzień wspomnienia wszystkich zmarłych, którzy otrzymali już nagrodę nieba. O niektórych z nich, Kościół oficjalnie wypowiedział się, potwierdzając ich świętość. Jednak większość to nieznani święci żyjący pokornie na przestrzeni wieków. Dziś w audycji DOBRA BIBLIOTECZKA usłyszymy o Albino Lucianim, czyli Janie Pawle I, którego Kościół całkiem niedawno ogłosił błogosławionym. Do naszej radiowej biblioteczki trafia książka ks. Jacka Skrobisza „Pokora. Historia życia Jana Pawła I”.

Co Kościołowi i całemu światu może dać włączenie go w poczet błogosławionych? Ks. Jacek Skrobisz przygląda się osobie papieża Jana Pawła I i historii jednego z najkrótszych pontyfikatów w dziejach Kościoła. Sięga do wspomnień przekazanych i spisanych przez osoby z bliskiego otoczenia papieża i odkrywa przed czytelnikiem wiele nieznanych wcześniej faktów związanych z tą ważną dla dzisiejszego Kościoła postacią. Śmierć Jana Pawła I wywołała wiele spekulacji i domysłów. Sam papież w trakcie krótkiego pontyfikatu zaczął wprowadzać w struktury Kościoła wiele istotnych zmian. Czy komuś się to nie spodobało? Konfrontując się z różnymi teoriami, autor wskazuje, co było prawdziwą siłą Albino Lucianiego i dlaczego nazwano go papieżem uśmiechu.

Jakim papieżem byłby Jan Paweł I, gdyby nie przedwczesna śmierć po 33 dniach posługi na Stolicy Piotrowej? Jakie były okoliczności śmierci papieża? Czy został zamordowany?

SŁUCHAJ: część II – niedziela, 6 listopada – godz. 17.15 (premiera) i piątek, 11 listopada – godz. 9.15