DOBRA BIBLIOTECZKA: Mistyczne Miasto Boże – niedziela, 12 grudnia, 17.15

Po ponad miesięcznej przerwie, związanej z emisją Rekolekcji Beatyfikacja33 „Wszystko postawiłem na Maryję, na błękitną falę powraca „DOBRA BIBLIOTECZKA. Audycja o książkach pełnych dobrych wartości”. Tym razem Paulina Wysocka poleci nam książkę, po którą warto sięgnąć, oczekując na Święta Bożego Narodzenia. Mowa o książce hiszpańskiej mistyczki, franciszkanki, czcigodnej Służebnicy Bożej Marii z Agredy pt. „Mistyczne miasto Boże czyli żywot Najświętszej Maryi Panny.

Autorka książki, Maria z Agredy, żyła w XVII wieku i od najmłodszych lat doświadczała mistycznych wizji i spotkań z Maryją i świętymi. Matka Boża opowiedziała jej krok po kroku swoje życie, od lat dziecięcych przy boku rodziców Anny i Joachima, przez czas przebywania w świątyni, później zaślubiny ze św. Józefem, poczęcie i narodzenie Syna Bożego, jego dorastanie, okres apostolski, aż po śmierć na krzyżu. Są to niezwykłe historie, które przybliżają nam Maryję, Józefa i Jezusa. To książka, która odrywa nas od codziennych spraw i kieruje nasz wzrok na sferę ducha. Sama Maryja złożyła obietnicę, że ten, kto przeczyta tę książkę, podyktowany przez nią życiorys, można powiedzieć nawet Jej autobiografię, ten nie pozostanie niezmieniony. Dar nawrócenia, przemiany serca, obudzenia wiary, nadziei – to tylko niektóre owoce lektury „Mistycznego miasta Bożego”. Książka ta ukazała się na początku XVIII wieku w Hiszpanii. Oryginał hiszpański przetłumaczono na język niemiecki; ta wersja z kolei została spolszczona przez księdza Franciszka Vogla w roku 1889. W 2005 roku powstało nowe polskie wydanie, którego język został nieco zmieniony, był był bardziej zrozumiały dla współczesnego odbiorcy.

Przez 3 kolejne spotkania przyjrzymy się kolejno św. Józefowi (12.12), Najświętszej Maryi Pannie (19.12) i wydarzeniom związanym z przyjściem na świat Maleńkiej Miłości (26.12).

Czego możemy dowiedzieć się o św. Józefie z wizji Marii z Agredy? Św. Józef żył ponad 60 lat. Maryję poślubił mając 33 lata. Żył w Jej towarzystwie nieco ponad 27 lat. 8 lat przed śmiercią, z powodu braku sił, porzucił pracę cieśli, a swoje narzędzia rozdał ubogim. W chwili śmierci Józefa Najświętsza Maryja Panna miała 41 lat i kilka miesięcy. Przez 9 dni przed śmiercią Jezus i Maryja byli cały czas przy łożu chorego Józefa, który zmarł na rękach swojego Boskiego przybranego Syna. Aniołowie odprowadzili Józefa do otchłani, by tam oznajmił radosną nowinę Patriarchom – zbawienie jest już blisko, Mesjasz jest już na ziemi. Więcej już w najbliższą niedzielę.

SŁUCHAJ: niedziela, godz. 17.15. Powtórka: piątek, godz. 9.15.

POSŁUCHAJ AUDYCJI ARCHIWALNYCH