DO ODSŁUCHANIA: Ojciec Kolbe nie wszystkim znany. Nieznane wspomnienia o św. Maksymilianie

Ojciec Kolbe – święty, patron naszych trudnych czasów, męczennik, kapłan, wizjoner, przedsiębiorca, prekursor, gorliwy Rycerz Niepokalanej. To już o nim wiemy. Jakim jednak widzieli i odbierali go ludzie ma współcześni, żywi świadkowie jego obecności? Dalsza rodzina, koledzy ze szkolnej ławy, pierwsi współbracia, przełożeni, biskupi? Jak dorastał do słynnego aktu heroizmu oddania życia za drugiego człowieka, do świętości?

„Nie znosił słów ja nie potrafię. Im większa trudność, np. w rozwiązywaniu zadania matematycznego, tym większy był zapał, i to natychmiastowy, u o. Maksymiliana, by tę przeszkodę usunąć. […] O przyszłości rozmawialiśmy mało. On żył tylko teraźniejszością, pokonywaniem obecnych trudności i przeszkód. Jedynie, gdy była mowa o Polsce, zapalał się, jak gdyby moment powstania wolnej Polski miał nastąpić zaraz” – wspomina ks. Władysław Dubaniowski, kolega szkolny.

Książka, którą dziś przedstawiamy, to zbiór wspomnień o zwykłym człowieku – radosnym, pragmatycznym, upartym, konsekwentnym, patriocie, marzycielu, który ciągle patrzył do przodu, wypatrując Tej, której się zawierzył – Niepokalanej. To książka, która pozwoli jeszcze lepiej poznać św. Maksymiliana Kolbego. Większość materiałów pochodzi z Archiwum w Niepokalanowie i nie była dotąd nigdzie publikowana.

O książce opowiada Paulina Wysocka.