DO ODSŁUCHANIA: Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Pomysł Prymasa na ratowanie Polski
26 sierpnia 1956 r. na Jasnej Górze z udziałem około miliona wiernych złożone zostały Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, zredagowane przez internowanego prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego nawiązywały do ślubów króla Jana Kazimierza, które ten złożył, przed obrazem Matki Bożej Łaskawej – we Lwowie 1 kwietnia 1656 roku. Śluby króla Jana Kazimierza były jego osobistym zobowiązaniem, śluby jasnogórskie zaś stały się zobowiązaniem całego narodu polskiego jako program chrześcijańskiego życia, wytyczony przez Wielką Nowennę przed Tysiącleciem Chrztu Polski.
„Czytając „Potop” Sienkiewicza, uświadomiłem sobie właśnie w Prudniku, że trzeba pomyśleć o tej wielkiej dacie. Byłem przecież więziony tak blisko miejsca, gdzie król Jan Kazimierz i prymas Leszczyński radzili, jak ratować Polskę z odmętów. Pojechali obydwaj na południowy wschód, do Lwowa: drogę torowali im górale, jak to pięknie opisuje Henryk Sienkiewicz. Gdy z kolei i mnie przewieziono tym samym niemal szlakiem, z Prudnika na południowy wschód, do czwartego miejsca mego odosobnienia, w góry, jechałem z myślą: musi powstać akt Ślubowań odnowionych!” – pisał w więzieniu. Miał to być sposób na uratowanie narodu z fal kolejnego potopu – komunizmu, nałogów, grzechów społecznych.
Tekst powstał w Komańczy. Na Jasną Górę przyniosła go w ukryciu Maria Okońska.
Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego zostały złożone 26 sierpnia 1956 roku na Jasnej Górze, przy udziale ponad miliona wiernych. Odczytał je bp Michał Klepacz, pełniący obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski. Na fotelu przeznaczonym dla prymasa Polski leżały biało-czerwone kwiaty. Kardynał Wyszyński składał Śluby w Komańczy w łączności z Jasną Górą – 10 minut wcześniej.
O Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego, ich powstaniu i miejscu w sercu Prymasa, a także o treści przyrzeczeń, które powinniśmy wypełniać – opowiedziała Paulinie Wysockiej w audycji „WSZYSTKO POSTAWIŁEM NA MARYJĘ. Duchowe przygotowanie do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego” pani Beata Mackiewicz, kierownik Wydawnictwa Soli Deo.