DO ODSŁUCHANIA: Jak rozeznawać powołanie?

Jesteś na rozstaju dróg i myślisz, którą z nich wybrać? Może właśnie zdałeś lub zdałaś maturę i zastanawiasz się, czy życie konsekrowane to Twoja droga? A może już od lat bijesz się z myślami, czy wybrałeś dobre studia, pracę? Może słyszysz delikatnie wołający głos Boga „Pójdź za mną?”

Aby pomóc w rozeznawaniu powołania do kapłaństwa lub życia konsekrowanego, przygotowaliśmy dla Was niezbędnik powołaniowy: kilka rozmów o powołaniach, które zostały zarejestrowane w Radiu Niepokalanów. Zebraliśmy je razem specjalnie dla Ciebie. Może ich wysłuchanie pomoże w wyborze drogi… Zapraszamy!


02 lutego 2021 r. gośćmi o. Roberta Serafinowskiego były Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej, s. Julia i s. Paula, które opowiedziały o tym, jak odkrywały swoje powołanie do życia konsekrowanego.


28 kwietnia 2021 r. – w Tygodniu Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego – odwiedził nas o. Sylwester M. Gąglewski – przewodniczący komisji ds. powołań kapłańskich i zakonnych.

Czym na co dzień zajmuje się o. Sylwester jako osoba odpowiedzialna za nowe powołania do zakonu i kapłaństwa? Czy prowincjalny asystent ds. powołań to taki zakonny selekcjoner powołujący nowych zawodników do kadry franciszkańskiej? Czy w czasie pandemii mamy do czynienia z bezobjawowymi powołaniami? Na te oraz inne pytania odpowiedział w rozmowie z o. Robertem Serafinowskim.


29 kwietnia 2021 r. wybraliśmy się do Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu. Ile nowych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego było w roku 2020? Czy możemy mówić o kryzysie powołań? Skąd się biorą powołania? Jak się o nie modlić? Swoim doświadczeniem podzielił się z nami, w rozmowie z Pauliną Wysocką, ks. dr Piotr Kaczmarek, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu.


30 kwietnia 2021 r. na błękitnej fali gościliśmy ojca diakona Grzegorza Świerkosza OFMConv. W rozmowie z o. Robertem Serafinowskim, podzielił się z nami świadectwem swojego powołania. Opowiedział o tym, jak zaczęła się Jego przygoda z Zakonem Franciszkańskim, jak wygląda formacja seminaryjna oraz na czym polega praktyka diakońska i bezpośrednie przygotowanie do święceń kapłańskich.


29 maja 2021 r. o powołaniu, kapłaństwie i zakonie opowiedzieli o. Robertowi Serafinowskiemu wyjątkowi goście: o Czesław Budek OFMConv. i o. Mirosław Buczko OFMConv.. O. Czesław obchodził w tym roku 50. rocznicę święceń kapłańskich, a o. Mirosław – 25.

I część rozmowy:

II część rozmowy:


SPRZED KILKU LAT…

29 stycznia 2016 r. gośćmi Radia Niepokalanów były Siostry Franciszkanki od Pokuty i Miłości Miłosiernej, s. Antonia Szwed i s. Łucja Szydłowska, które opowiedziały o Roku Życia Konsekrowanego (30 listopada 2014 – 02 lutego 2016) i o tym, jak rozeznawały swoje powołanie. Rozmawiała z nimi Paulina Wysocka.

W kwietniu 2018 r. o akcji „24 godziny w seminarium”, ale także o tym, jak rozeznawać powołanie, odnajdywać Boże znaki, modlić się o powołanie i czy warto mieć w rodzinie kapłana – opowiedzieli Paulinie Wysockiej sympatyczni goście – przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu: rektor ks. dr Sławomir Wasilewski i wicerektor ks dr Piotr Kaczmarek. Opowiedzieli także o tym, jak oni odkrywali swoje powołanie.