DO ODSŁUCHANIA: Emilia i Karol Wojtyłowie. Święci rodzice, świętego papieża

„Była bardzo pogodna i godziła się zawsze z wolą Bożą”, „dawała wzór, jak znosić cierpienie”, „nawet ci, co jej nie znali, wyczuwali w niej wewnętrzny spokój i głęboką wiarę” – to tylko kilka świadectw o pani Wojtyłowej, bo tak w Wadowicach mówiono na Emilię, mamę Karola Wojtyły. Kobietę, która urodziła i wychowała świętego. Jan Paweł II zawsze był wdzięczny swojej mamie za dar życia, za to, że postanowiła go urodzić, mimo iż lekarz mówił, że ani matka, ani dziecko nie przeżyją porodu. Emilia urodziła Karola przy dźwiękach śpiewanej w kościele obok Litanii Loretańskiej. Przez całe swoje życie była głęboko przekonana, że jej Loluś będzie kimś wyjątkowym.

Karol Wojtyła senior był zaś dla syna przykładem głębokiej modlitwy i zaufania Bogu. Lolek nie raz widział go klęczącego w nocy na pacierzach. Po śmierci matki i brata stali się sobie najbliższymi przyjaciółmi. Ojciec nauczył go nie tylko wiary, ale też miłości do Ojczyzny i teatru.

Drzewo poznaje się po owocach – to prosta ludowa prawda. Ale jakże trafna. Emilia i Karol Wojtyłowie wychowali dwóch synów. Jeden – Edmund – oddał życie, by ratować pacjentkę. Drugi – Karol – został kapłanem, papieżem i świętym. Co mówi to nam o rodzicach? Bardzo wiele.

Gościem Radia Niepokalanów była pani dr Milena Kindziuk, nauczyciel akademicki, publicystka, autorka licznych książek, m.in. pierwszej biografii rodziców Papieża Polaka pt. „Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II”. W rozmowie z Pauliną Wysocką opowiedziała o Państwu Wojtyłach, których proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Kim byli? Co mówi nam dziś ich świadectwo?

Książka „Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II” ukazała się w 2020 r. nakładem Wydawnictwa Esprit. W książce zamieszczono Modlitwę o beatyfikację Sług Bożych Emilii i Karola Wojtyłów, a także ponad 60 stron nieznanych zdjęć.