DO ODSŁUCHANIA: Apostołowie w srebrzystych hełmach. OSP w Niepokalanowie

4 maja – wspominamy św. Floriana, patrona strażaków. Z tej okazji przypominamy rozmowę Pauliny Wysockiej z bratem Januszem Kulakiem na temat książki pt. „Apostołowie w srebrzystych hełmach. Ochotnicza Straż Pożarna w Niepokalanowie 1931-2021”.

***
Nakładem OSP NIEPOKALANÓW ukazała się niedawno niezwykła książka. „Apostołowie w srebrzystych hełmach. Ochotnicza Straż Pożarna w Niepokalanowie 1931-2021”. To prawdziwe kompendium wiedzy o straży pożarnej w Niepokalanowie. Książka nie tylko ukazuje historię i dokonania franciszkańskich strażaków z Niepokalanowa, ale także ich dzień dzisiejszy oraz wyzwania, przed jakimi stoją. To po prostu kompletna monografia na ten temat.

Gościem DOBREJ BIBLIOTECZKI był brat Janusz Kulak (na zdjęciu po lewej), prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepokalanowie, który opowiedział Paulinie Wysockiej o kulisach powstania książki i o tym, co możemy w niej znaleźć. Usłyszymy także o początkach franciszkańskiej straży, najciekawszych zdarzeniach, w których brała udział i o tym, czym wyróżnia się spośród innych jednostek.


MARIA SMOLEŃ (zawodowo archiwista) przeprowadziła niezwykłą pracę badawczą, wertując karty wielotomowej Kroniki OSP w Niepokalanowie, setki dokumentów z archiwum strażackiego i klasztornego, jak również archiwalia pozyskiwane z zasobów innych instytucji: archiwów państwowych, a nawet Studium Polski Podziemnej w Londynie. Na kartach niniejszej książki autorka razem z Czytelnikiem odkrywa także nowe fakty, dzięki którym udało jej się uzupełnić lub skorygować niektóre zapisy i informacje ugruntowane oraz powielane przez dziesięciolecia.

Ochotnicza Straż Pożarna w Niepokalanowie już od 90 lat służy Bogu na chwałę i ludziom na pożytek. Powstała z oddolnej inicjatywy braci w roku 1931. Choć pierwotnie miała służyć tylko ochronie mienia klasztoru (zwłaszcza wydawnictwa i drukarni ze składami papieru), to jednak bardzo szybko bracia zrozumieli, że ich misja sięga dalej, poza opłotki Niepokalanowa. Gasili więc pożary, jakie nawiedzały okolicznych mieszkańców. Z czasem ich służba objęła także inne przejawy działalności strażackiej, jak ratownictwo drogowe, pomoc w czasie powodzi, pomoc w znajdowaniu topielców i wiele, wiele innych.

TYTUŁ: Apostołowie w srebrzystych hełmach, Ochotnicza Straż Pożarna w Niepokalanowie 1931-2021
AUTOR: Maria Smoleń
WYDAWNICTWO: Niepokalanów
ROK WYDANIA: 2022
LICZBA STRON: 487
OPRAWA: twarda
FORMAT: 21×29,7 cm

Książkę „Apostołowie w srebrzystych hełmach. Ochotnicza Straż Pożarna w Niepokalanowie 1931-2021” znaleźć można TUTAJ.