DO ODSŁUCHANIA: 40. rocznica objawień w Medjugorie

24 czerwca mija 40. rocznica rozpoczęcia objawień w Medjugorie. Pierwsze objawienie miało miejsce w godzinach wieczornych 24 czerwca 1981 roku we wsi Bijakovići na wzgórzu Podbrdo. Następnego dnia ukształtowała się szóstka widzących: Mirjana Dragićević, Ivanka Ivanković, Vicka Ivanković, Ivan Dragićević, Marija Pavlović i Jakov Čolo. 26 czerwca ukazująca się postać przedstawiła się jako Błogosławiona Dziewica Maryja. Objawienia trwają do dziś.

Obecnie spośród widzących troje ma codzienne objawienia – Vicka, Ivan i Marija. Pozostała trójka ma objawienia raz do roku: Jakov (25 grudnia), Ivanka (25 czerwca) i Mirjana (18 marca). Objawienia wedle świadectwa widzących mają miejsce tam, gdzie oni aktualnie przebywają. Czasami objawienia przybierają charakter publiczny, gdy gromadzą się na nich tysiące pielgrzymów.

W kilku z codziennych objawień widzącej Mariji uczestniczył w maju tego roku o. Mirosław Kopczewski, wicekustosz Sanktuarium w Niepokalanowie. O. Mirosław odwiedził Medjugorie by poprowadzić tam rekolekcje Zawierzenia Maryi. Zachęcamy do wysłuchania jego relacji.

część 1

część 2

Z objawieniami związane są orędzia – krótkie przesłania Matki Bożej. Orędzia przekazywane są od samego początku objawień. Maryja prosi najczęściej o nawrócenie, modlitwę, post o chlebie i wodzie w środy i piątki, pokutę, czytanie Pisma Świętego, jak najczęstszy udział w Eucharystii, modlitwę za kapłanów, a także modlitwę o pokój. Wskazuje też na wartość rodziny. Jednym z ważnych przesłań Medjugorie jest też modlitwa za kapłanów. Owocem pielgrzymki jest najczęściej podjęcie Margaretki w intencji księdza.

STANOWISKO KOŚCIOŁA: Kościół nie wypowiedział się oficjalnie w sprawie objawień w Medjugorie. Papież Benedykt XVI utworzył w 2010 roku specjalną komisję ds. zbadania objawień. Prace komisji obejmowały m.in. spotkania z poszczególnymi wizjonerami, którzy, jak twierdzą, od 1981 roku odbierają przesłania Matki Bożej. Poddano ich także badaniom lekarskim. W 2014 roku komisja zakończyła swoje prace. Jej raport papież Franciszek przekazał Kongregacji Nauki Wiary, która ma wydać ostateczne orzeczenie.

Arcybiskup warszawski, Henryk Hoser – specjalny wysłannik papieża Franciszka do Medjugorie – wskazał, że wielkim „cudem” tej chorwackiej wioski w Bośni i Hercegowinie są pełne konfesjonały, w których spowiada się co dzień wiele osób z całego świata.

12 maja 2019 papież Franciszek zezwolił na pielgrzymki do Medziugorie, które od tej pory mogą być organizowane oficjalnie przez diecezje i parafie.