Dlaczego warto odwiedzić Niepokalanów?
Niepokalanów to miejsce niezwykłe. Tu przede wszystkim króluje Matka Boża. Ci, którzy tu przybędą, na pewno nie pożałują i na pewno odczują „MARYJNOŚĆ” tego miejsca! To żywa relikwia. Tu żył św. Maksymilian, a także błogosławieni męczennicy z Niepokalanowa, patroni radiowego klasztoru.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
Także tu, od prawie 3 lat istnieje Kaplica Wieczystej Adoracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie To miejsce łask i cudów, o czym niedawno na antenie Radia Niepokalanów mówił o. Mariusz Książek, proboszcz parafii w Niepokalanowie.
Na terenie klasztoru działa także wyjątkowa Ochotnicza Straż Pożarna – jej członkami są franciszkanie, którzy jeszcze do 1999 r. do pożarów jeździli w… habitach. Pomysłodawcą jednostki był oczywiście św. Maksymilian, ale OSP Niepokalanów działa do dziś i prócz czynnego udziału w pożarach i akcjach ratunkowych, prowadzi Muzeum Pożarnictwa. Józef Szaflik w swojej książce „Dzieje Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce” napisał, że pierwsze oficjalne Muzeum na ziemiach polskich, poświęcone tematyce pożarnictwa założono właśnie w Niepokalanowie.
Najdroższym miejscem dla każdego mieszkańca Niepokalanowa jest stara kaplica, dziś sanktuarium św. Maksymiliana. Jest to najstarszy budynek w klasztorze. Od tego miejsca wszystko się zaczęło. W tej kaplicy modlił się Święty, tu odprawiał Msze święte, głosił konferencje. To w niej bracia składali śluby zakonne. Kaplica nadal jest kolebką klasztoru. Tuż przy zakrystii można zobaczyć pierwszą celę św. Maksymiliana, w której on mieszkał od założenia Niepokalanowa w 1927 r. aż do 1930 r. Obok kaplicy od strony szosy widać niewielką figurkę Niepokalanej. Ją to w 1927 r. postawił św. Maksymilian na jeszcze pustym polu, kiedy miał otrzymać teren od księcia Jana Druckiego-Lubeckiego. Figura Niepokalanej ukazuje ideę Niepokalanowa, klasztoru należącego do Niepokalanej i służącego Jej sprawie (za: niepokalanow.pl)
Atrakcją jest także Bazylika Najświętszej Maryi Panny. „Budowę kościoła, rozpoczętą w 1939 r., którą przerwała wojna, kontynuowano w latach 1948-1954. Przebiegła ona sprawnie, głównie dzięki ofiarności braci zakonnych. Pierwsza Msza św., w świeżych jeszcze murach, wśród lasu rusztowań, została odprawiona w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 1949 r. Natomiast z okazji 25-lecia założenia Niepokalanowa, 7 grudnia 1952 r., uroczystościom w nowym kościele przewodniczył ks. abp Stefan Wyszyński, Prymas Polski. Miał zamiar osobiście konsekrować świątynię w dniu 3 października Roku Maryjnego 1954. Został jednak uwięziony i w jego imieniu konsekracji kościoła dokonali bp Wacław Majewski i bp Karol Niemira.” (za: niepokalanow.pl)
Mówiąc o Niepokalanowie nie można nie wspomnieć o Radiu Niepokalanów. 8 grudnia 1938 roku, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia, „SP 3 Radio Niepokalanów”, jak brzmiała oficjalna wówczas nazwa rozgłośni, wyemitowało fragment melodii pieśni „Po górach, dolinach” i nadało pierwszą próbną audycję. Nadająca sygnał z Niepokalanowa, stacja radiowa miała być jednym z ważniejszych środków rozwijania działalności Rycerstwa Niepokalanej. Przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, radio miało przyczyniać się do zbawienia i uświęcenia dusz – zwłaszcza tych wiernych, którzy nie posiadali umiejętności czytania oraz tych, którzy z racji odległości, rzadko korzystali z sakramentu Eucharystii. Wszystko zgodnie z hasłem, które głosił Maksymilian: „Możemy wybudować wiele kościołów, ale jeśli nie będziemy mieli własnych mediów, te kościoły będą puste”. Radio Niepokalanów działa do dziś i w dalszym ciągu realizuję misję św. Maksymiliana, by zdobyć jak najwięcej dusz dla Chrystusa przez Niepokalaną. Radia Niepokalanów MOŻNA SŁUCHAĆ na terenie woj. łódzkiego – 98,6 FM oraz mazowieckiego – 102,7 FM, a także ONLINE: http://radioniepokalanow.pl/posluchaj-online/index.html
DUCH MODLITWY
Ale Niepokalanów to nie tylko „dzieła materialne”, to przede wszystkim „DUCH MODLITWY”. Wielka pobożność Maryjna widoczna na każdym kroku.
Warto przypomnieć, że Penitencjaria Apostolska 5 lutego 2019 r. udzieliła na okres siedmiu lat łaski odpustu zupełnego, który można uzyskać nawiedzając Sanktuarium NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana M. Kolbego oraz Kaplicę Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.
Od kilku lat w Niepokalanowie można studiować MARIOLOGIĘ i to na najwyższym poziomie. Ci, którzy zdecydowali się na tego rodzaju naukę, twierdzą, że to wspaniałe doświadczenie i piękne rekolekcje…
To tu w każdą pierwszą sobotę miesiąca realizowana jest prośba Matki Bożej Fatimskiej, która prosiła o nabożeństwo wynagradzające do Niepokalanego Serca Maryi , tzw. Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca…
OO. Franciszkanie odprawiają także KAŻDEGO DNIA Eucharystię w intencji wynagrodzenia za grzechy przeciwko życiu…
Także w Niepokalanowie od kilku lat prowadzone jest Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi. Jest to akcja duchowego oddania Niepokalanej wszelkich spraw osobistego i społecznego życia. Akcja powstała z potrzeby serca, aby Matka Najświętsza zakrólowała w sercach wszystkich ludzi. Modlitwy i konferencja trwają od 6 do 22 sierpnia. Daty te nie są przypadkowe *
W każdą II sobotę miesiąca odbywa się Nocna Pielgrzymka Pokutna w Miedniewic do Niepokalanowa w intencji triumfu Niepokalanej w naszej Ojczynie, Europie i na całym świecie.
W Niepokalanowie-Lasku, prowadzone są liczne rekolekcje w duchu Rycerstwa Niepokalanej…
Modlitwa, która nieustannie unosi się tu do Boga przez ręce Niepokalanej, przynosi piękne owoce – fizyczne i duchowe – Niepokalanów to miejsce wielu łask i cudów, o czym zaświadczają sami wierni.
TO JESZCZE NIE WYSZYTKO. PRZYJEDŹ I PRZEKONAJ SIĘ SAM 🙂
To tylko niektóre dzieła materialne i duchowe, prowadzone przez OO. Franciszkanów w Niepokalanowie. Warto odwiedzić to miejsce i wracać tu wielokrotnie, by naładować duchowe akumulatory. Wakcje to znakomity czas, by to zrobić. Zapraszamy!
GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI O NIEPOKALANOWIE?
Więcej informacji na temat Niepokalanowa znajdziecie na stronie niepokalanow.pl, a także w przewodniku, autorstwa o. Romana Soczewki pt. „NIEPOKALANÓW – PRZEWODNIK TURYSTYCZNY”, wydanym przez „nasze” Franciszkańskie Wydawnictwo OO. Franciszkanów w Niepokalanowie.
„Kontakt” z Niepokalanowem można mieć stale przez lekturę „Rycerza Niepokalanej”,„Rycerza Młodych” i „Małego Rycerzyka”, jak także przez słuchanie Radia Niepokalanów!
Oprac. Malwina Szymańska
Fot. Paulina Wysocka, Malwina Szymańska
*Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi – to duchowa akcja oddania poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi wszelkich spraw osobistych i społecznych w odpowiedzi na prośbę Matki Bożej z Fatimy. Początek 6 sierpnia, w 91. rocznicę poświęcenia figury Niepokalanej i oddania Maryi terenu pod Niepokalanów, zakończenie 22 sierpnia, we wspomnienie Maryi Królowej ponowieniem aktu poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi przez Ojca Świętego Piusa XII z 1942 roku. Codziennie trzy godziny modlitwy: różaniec z rozważaniami, Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu z aktem zawierzenia, świadectwa, konferencje, filmy, występy zespołów.
6-14 sierpnia – CZĘŚĆ BŁAGALNA (zawierzenie dziedzictwa kolbińskiego gospodarki i przemysłu, dzieł ewangelizacji, rządzących, bezpieczeństwa narodowego, sportu, mediów, służby zdrowia, kultury, edukacji, rodzin).
15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
16-22 sierpnia – CZĘŚĆ DZIĘKCZYNNA (dziękczynienie za miłość Boga, za stworzenie, za dar życia, za zbawienie w Kościele, za bliskich, za powołanie, za Maryję).
Inicjatorem Wielkiego Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi i spotkań „Oddaj się Maryi”, które od listopada 2016 roku odbywają się w Niepokalanowie w każdą pierwszą sobotę miesiąca jest franciszkanin, o. Mirosław Kopczewski. Pierwszosobotnie spotkania są inspirowane Zawierzeniem Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski, które od kilkunastu lat odbywają się, co miesiąc, na Jasnej Górze.