Dlaczego warto odwiedzić Niepokalanów?

Niepokalanów to miejsce niezwykłe. Tu przede wszystkim króluje Matka Boża. Ci, którzy tu przybędą, na pewno nie pożałują i na pewno odczują „MARYJNOŚĆ” tego miejsca! To żywa relikwia. Tu żył św. Maksymilian, a także błogosławieni męczennicy z Niepokalanowa, patroni radiowego klasztoru.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

Także tu, od prawie 3 lat istnieje Kaplica Wieczystej Adoracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie To miejsce łask i cudów, o czym niedawno na antenie Radia Niepokalanów mówił o. Mariusz Książek, proboszcz parafii w Niepokalanowie.

Na terenie klasztoru działa także wyjątkowa Ochotnicza Straż Pożarna – jej członkami są franciszkanie, którzy jeszcze do 1999 r. do pożarów jeździli w… habitach. Pomysłodawcą jednostki był oczywiście św. Maksymilian, ale OSP Niepokalanów działa do dziś i prócz czynnego udziału w pożarach i akcjach ratunkowych, prowadzi Muzeum Pożarnictwa. Józef Szaflik w swojej książce „Dzieje Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce” napisał, że pierwsze oficjalne Muzeum na ziemiach polskich, poświęcone tematyce pożarnictwa założono właśnie w Niepokalanowie.

Najdroższym miejscem dla każdego mieszkańca Niepokalanowa jest stara kaplica, dziś sanktuarium św. Maksymiliana. Jest to najstarszy budynek w klasztorze. Od tego miejsca wszystko się zaczęło. W tej kaplicy modlił się Święty, tu odprawiał Msze święte, głosił konferencje. To w niej bracia składali śluby zakonne. Kaplica nadal jest kolebką klasztoru. Tuż przy zakrystii można zobaczyć pierwszą celę św. Maksymiliana, w której on mieszkał od założenia Niepokalanowa w 1927 r. aż do 1930 r. Obok kaplicy od strony szosy widać niewielką figurkę Niepokalanej. Ją to w 1927 r. postawił św. Maksymilian na jeszcze pustym polu, kiedy miał otrzymać teren od księcia Jana Druckiego-Lubeckiego. Figura Niepokalanej ukazuje ideę Niepokalanowa, klasztoru należącego do Niepokalanej i służącego Jej sprawie (za: niepokalanow.pl)

Atrakcją jest także Bazylika Najświętszej Maryi Panny. „Budowę kościoła, rozpoczętą w 1939 r., którą przerwała wojna, kontynuowano w latach 1948-1954. Przebiegła ona sprawnie, głównie dzięki ofiarności braci zakonnych. Pierwsza Msza św., w świeżych jeszcze murach, wśród lasu rusztowań, została odprawiona w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 1949 r. Natomiast z okazji 25-lecia założenia Niepokalanowa, 7 grudnia 1952 r., uroczystościom w nowym kościele przewodniczył ks. abp Stefan Wyszyński, Prymas Polski. Miał zamiar osobiście konsekrować świątynię w dniu 3 października Roku Maryjnego 1954. Został jednak uwięziony i w jego imieniu konsekracji kościoła dokonali bp Wacław Majewski i bp Karol Niemira.” (za: niepokalanow.pl)

Mówiąc o Niepokalanowie nie można nie wspomnieć o Radiu Niepokalanów. 8 grudnia 1938 roku, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia, „SP 3 Radio Niepokalanów”, jak brzmiała oficjalna wówczas nazwa rozgłośni, wyemitowało fragment melodii pieśni „Po górach, dolinach” i nadało pierwszą próbną audycję. Nadająca sygnał z Niepokalanowa, stacja radiowa miała być jednym z ważniejszych środków rozwijania działalności Rycerstwa Niepokalanej. Przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, radio miało przyczyniać się do zbawienia i uświęcenia dusz – zwłaszcza tych wiernych, którzy nie posiadali umiejętności czytania oraz tych, którzy z racji odległości, rzadko korzystali z sakramentu Eucharystii. Wszystko zgodnie z hasłem, które głosił Maksymilian: „Możemy wybudować wiele kościołów, ale jeśli nie będziemy mieli własnych mediów, te kościoły będą puste”. Radio Niepokalanów działa do dziś i w dalszym ciągu realizuję misję św. Maksymiliana, by zdobyć jak najwięcej dusz dla Chrystusa przez Niepokalaną. Radia Niepokalanów MOŻNA SŁUCHAĆ na terenie woj. łódzkiego – 98,6 FM oraz mazowieckiego – 102,7 FM, a także ONLINEhttp://radioniepokalanow.pl/posluchaj-online/index.html

DUCH MODLITWY

Ale Niepokalanów to nie tylko „dzieła materialne”, to przede wszystkim „DUCH MODLITWY”. Wielka pobożność Maryjna widoczna na każdym kroku. 

Warto przypomnieć, że Penitencjaria Apostolska 5 lutego 2019 r. udzieliła na okres siedmiu lat łaski odpustu zupełnego, który można uzyskać nawiedzając Sanktuarium NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana M. Kolbego oraz Kaplicę Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Od kilku lat w Niepokalanowie można studiować MARIOLOGIĘ i to na najwyższym poziomie. Ci, którzy zdecydowali się na tego rodzaju naukę, twierdzą, że to wspaniałe doświadczenie i piękne rekolekcje…

To tu w każdą pierwszą sobotę miesiąca realizowana jest prośba Matki Bożej Fatimskiej, która prosiła o nabożeństwo wynagradzające do Niepokalanego Serca Maryi , tzw. Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca… 

OO. Franciszkanie odprawiają także KAŻDEGO DNIA Eucharystię w intencji wynagrodzenia za grzechy przeciwko życiu…

Także w Niepokalanowie od kilku lat prowadzone jest Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi. Jest to akcja duchowego oddania Niepokalanej wszelkich spraw osobistego i społecznego życia. Akcja powstała z potrzeby serca, aby Matka Najświętsza zakrólowała w sercach wszystkich ludzi. Modlitwy i konferencja trwają od 6 do 22 sierpnia. Daty te nie są przypadkowe *

W każdą II sobotę miesiąca odbywa się Nocna Pielgrzymka Pokutna w Miedniewic do Niepokalanowa w intencji triumfu Niepokalanej w naszej Ojczynie, Europie i na całym świecie.

W Niepokalanowie-Lasku, prowadzone są liczne rekolekcje w duchu Rycerstwa Niepokalanej…

Modlitwa, która nieustannie unosi się tu do Boga przez ręce Niepokalanej, przynosi piękne owoce – fizyczne i duchowe – Niepokalanów to miejsce wielu łask i cudów, o czym zaświadczają sami wierni.

TO JESZCZE NIE WYSZYTKO. PRZYJEDŹ I PRZEKONAJ SIĘ SAM 🙂

To tylko niektóre dzieła materialne i duchowe, prowadzone przez OO. Franciszkanów w Niepokalanowie. Warto odwiedzić to miejsce i wracać tu wielokrotnie, by naładować duchowe akumulatory. Wakcje to znakomity czas, by to zrobić. Zapraszamy!

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI O NIEPOKALANOWIE?

Więcej informacji na temat Niepokalanowa znajdziecie na stronie niepokalanow.pl, a także w przewodniku, autorstwa o. Romana Soczewki pt. „NIEPOKALANÓW – PRZEWODNIK TURYSTYCZNY”, wydanym przez „nasze” Franciszkańskie Wydawnictwo OO. Franciszkanów w Niepokalanowie. 

„Kontakt” z Niepokalanowem można mieć stale przez lekturę „Rycerza Niepokalanej”,„Rycerza Młodych” i „Małego Rycerzyka”, jak także  przez słuchanie Radia Niepokalanów!

Oprac. Malwina Szymańska
Fot. Paulina Wysocka, Malwina Szymańska


*Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi – to duchowa akcja oddania poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi wszelkich spraw osobistych i społecznych w odpowiedzi na prośbę Matki Bożej z Fatimy. Początek 6 sierpnia, w 91. rocznicę poświęcenia figury Niepokalanej i oddania Maryi terenu pod Niepokalanów, zakończenie 22 sierpnia, we wspomnienie Maryi Królowej ponowieniem aktu poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi przez Ojca Świętego Piusa XII z 1942 roku. Codziennie trzy godziny modlitwy: różaniec z rozważaniami, Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu z aktem zawierzenia, świadectwa, konferencje, filmy, występy zespołów.

6-14 sierpnia – CZĘŚĆ BŁAGALNA (zawierzenie dziedzictwa kolbińskiego gospodarki i przemysłu, dzieł ewangelizacji, rządzących, bezpieczeństwa narodowego, sportu, mediów, służby zdrowia, kultury, edukacji, rodzin).

15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

16-22 sierpnia – CZĘŚĆ DZIĘKCZYNNA (dziękczynienie za miłość Boga, za stworzenie, za dar życia, za zbawienie w Kościele, za bliskich, za powołanie, za Maryję).

Inicjatorem Wielkiego Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi i spotkań „Oddaj się Maryi”, które od listopada 2016 roku odbywają się w Niepokalanowie w każdą pierwszą sobotę miesiąca jest franciszkanin, o. Mirosław Kopczewski. Pierwszosobotnie spotkania są inspirowane Zawierzeniem Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski, które od  kilkunastu lat odbywają się, co miesiąc, na Jasnej Górze.

facebook.com/oddaniniepokalanej.pl