Caritas Polska rusza z akcją TROCHĘ CIEPŁA DLA BEZDOMNEGO

Pierwsze 20 litrów ciepłej zupy dla bezdomnych rozwiozła Straż Miejska we współpracy z Caritas Polska w ramach wspólnej akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego” w czwartek, 15 listopada. Do końca lutego patrole Straży Miejskiej będą dowozić gorącą zupę, koce i ciepłą odzież osobom bezdomnym, które muszą stawić czoła zbliżającej się zimie.

W czwartek, 15 listopada, odbyła się inauguracja akcji w schronisku dla bezdomnych przy ul. Żytniej w Warszawie: – Przychodzi tutaj codziennie ponad 250 osób potrzebujących pomocy – rozpoczął Ks. Zbigniew Zembrzuski, dyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej prowadzącej schronisko – Nie możemy udawać, że nie istnieją. Bezdomni są wśród nas.

Konferencja rozpoczynająca akcję była okazją do przypomnienia także o akcjach skierowanych do osób wykluczonych społecznie, które podejmuje Caritas Polska we współpracy ze Strażą Miejską. Oprócz “Trochę ciepła dla bezdomnego” jest to “Uliczny Patrol Medyczny”, który niesie pomoc medyczną razem ze stowarzyszenie “Lekarze Nadziei”. – Dziękuję wszystkim, którzy angażują się we wszystkie te projekty. W ten sposób realizujemy wezwanie Papieża Franciszka w związku ze zbliżającym się II Światowym Dniem Ubogich.

– Bezdomność to samotność. Przynosimy bezdomnym i opuszczonym nie tylko ciepło fizyczne, ale i psychiczne – powiedział Janusz Sukiennik, koordynator projektów społecznych w Caritas Polska.

Straż Miejska odwiedza 117 miejsc, w których przebywają bezdomni – pustostany, śmietniki, zaułki – opiekując się ok. 300 osobami. Skuteczna pomoc zależy również od reakcji przechodniów: – Prosimy o informowanie nas, gdy zobaczycie osoby bezdomne – zaapelował Grzegorz Staniszewski, naczelnik wydziału profilaktyki i planowania Straży Miejskiej m.st. Warszawy – W miejscach przez nas kontrolowanych nikt jeszcze nie zamarzł.

Ciepła zupa i skarpety po raz pierwszy w tym roku trafiły do bezdomnych w okolicy mobilnej łaźni, która od lipca stoi przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Działa codziennie przez 12 godzin, a w ciągu dnia obsługuje nawet 130 osób. Mobilna łaźnia dla bezdomnych prowadzona jest przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Regularne wyjazdy rozpoczną się 21 listopada. Patrole Straży Miejskiej z wolontariuszami Caritas dostarczą osobom bezdomnym, które przebywają poza schroniskami i zmagają się z zimnem ciepłe posiłki oraz koce, ciepłą odzież i inne artykuły pierwszej potrzeby. To będzie czwarta edycja jesienno-zimowej akcji. Co roku z takiej pomocy korzystało ok. 600 bezdomnych. Dwa razy w tygodniu kuchnia Spółdzielni Socjalnej „Kto rano wstaje” działająca przy schronisku Caritas Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Żytniej będzie gotowała dla bezdomnych 100 litrów gorącej zupy. Koszt przygotowania ciepłych posiłków, pieczywa, zakupu 800 par skarpet i 200 czapek na potrzeby tegorocznej edycji to 30 000 zł.

Akcję można wesprzeć:
– przelewem z dopiskiem „TROCHĘ CIEPŁA” na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
– SMS-em o treści „ZIMNO” pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT)

Tekst za: Caritas Polska