Blisko 3,8 mln zł na remont szkoły w Gawłowie oraz modernizację remizy OSP w Młodzieszynie

Rozbudowa szkoły podstawowej w Gawłowie i modernizacja strażnicy OSP w Młodzieszynie to inwestycje, które otrzymały wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego. Łączna wartość inwestycji to ponad 6,3 mln zł, z czego prawie 3,8 mln zł to dofinansowanie samorządu województwa. Dziś umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz beneficjenci.

 

Instrument zadań ważnych stworzyliśmy z myślą o wszystkich tych samorządach, które nie są w stanie same zrealizować niezbędnych inwestycji. To już druga edycja tego programu wsparcia. Na ten rok na jego realizację przeznaczyliśmy 50 mln zł. Potrzeby wciąż są duże. Zwłaszcza teraz, gdy z powodu epidemii wpływy do budżetów są coraz niższe

– podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Rozbudowa szkoły w Gawłowie

Szkoła w Gawłowie jest jedną z siedmiu szkół w gminie Sochaczew. Ze względu na lokalizację do placówki uczęszczają zarówno dzieci z Sochaczewa, jak i z gminy Młodzieszyn. Z uwagi na złe warunki lokalowe nauka w szkole odbywa się w systemie zmianowym. Obecnie w 10 oddziałach (dziewięć szkolnych i jeden przedszkolny) uczy się 185 dzieci. Uczniowie mają do dyspozycji tylko sześć sal lekcyjnych.

 

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza już niebawem szkoła zostanie rozbudowana. Uczniowie i nauczyciele zyskają dodatkową przestrzeń do pracy i nauki. W ramach inwestycji powstanie nowoczesny, przestronny, trzykondygnacyjny i dobrze wyposażony budynek. Będzie w nim pięć nowych sal lekcyjnych, dwie pracownie z zapleczami, sala komputerowa, biblioteka, szatnie oraz gabinet dyrektora i pokój nauczycielski. Powstaną też łazienki (oddzielne dla dziewcząt i chłopców) wyposażone w natryski i kąciki do sprzątania oraz łazienka przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

 

Koszt inwestycji: 5 000 000,00 zł

Dofinansowanie z budżetu Mazowsza: 3 000 000,00 zł

 

Modernizacja strażnicy OSP w Młodzieszynie

Wsparcie z budżetu samorządu województwa mazowieckiego trafi również do gminy Młodzieszyn. Środki ułatwią zmodernizowanie mieszczącej się tu strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej. Budynek zostanie docieplony. Wymienione zostaną też instalacje elektryczna i wodno-kanalizacyjna oraz centralne ogrzewanie na gazowe. Powstaną również parkingi wraz z dojazdem dla niepełnosprawnych.

 

To ważna inwestycja. Jednostka OSP Młodzieszyn należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego wspierając swoimi działaniami Państwową Straż Pożarną w Sochaczewie. W ciągu kilku lat zwiększyła się liczba akcji ratowniczo-gaśniczych prowadzonych w gminie i powiecie z udziałem strażaków OSP Młodzieszyn, co wynika zarówno z bliskości drogi krajowej nr 50, jak i wyposażenia jednostki w nowy sprzęt i wóz bojowy. Realizacja tego projektu wpłynie przede wszystkim na poprawę warunków lokalowych, a tym samym na większy komfort i bezpieczeństwo pracy strażaków.

 

Koszt inwestycji: 1 312 801,21 zł

Dofinansowanie z budżetu Mazowsza: 787 680,00 zł