Bliski Wschód i Ziemia Święta: kapituła kustodialna nadzwyczajna u Braci Mniejszych Konwentualnych

Współbracia z kustodii prowincjalnej Bliskiego Wschodu i Ziemi Świętej zebrali się w dniach 12-13 lipca 2021 r. w Stambule (Turcja), aby przeprowadzić kapitułę kustodialną nadzwyczajną.

Kapituła odbyła się w klasztorze św. Antoniego z Padwy, w historycznej dzielnicy Beyoğlu, a jej celem było zatwierdzenie zmian w Statutach kustodialnych i omówienie przyszłości Zakonu w regionie. Do 16 współbraci z czterech wspólnot z Libanu i Turcji dołączyli minister generalny fr. Carlos TROVARELLI oraz minister macierzystej prowincji św. Józefa Oblubieńca NMP w Rumunii fr. Damian-Gheorghe PĂTRAŞCU.

Kapituła, mająca wreszcie miejsce z osobistym udziałem braci, zaoferowała grupie, składającej się z sześciu różnych narodowości, czas na formację ustawiczną, modlitwę wspólnotową i braterską wymianę myśli. Chociaż obrady były prowadzone w języku włoskim, najbardziej znanym wśród współbraci, to chwile braterskich spotkań przeplatały się między różnymi językami: arabskim, angielskim, francuskim, polskim, rumuńskim i tureckim.

Minister generalny fr. Carlos TROVARELLI rozpoczął kapitułę 12 lipca rano refleksją na temat roli minoritas franciszkańskiej w życiu braterskim. Z kolei nasz współbrat psycholog fr. Lucian HORLESCU, który przemawiał przez zoom z Roman w Rumunii, poruszył psychiczno-duchowy wymiar ewangelicznego ubóstwa. Podczas obiadu bracia gościli miejscowego biskupa obrządku łacińskiego i wikariusza apostolskiego abp. Lorenzo PIRETTO OP, a także arcybiskupa Izmiru, naszego współbrata, abp. Martina KMETEC.

Uczestnicy, po zatwierdzeniu poprawionych Statutów kustodialnych, dyskutowali nad propozycjami dotyczącymi życia klasztorów i działalności duszpasterskiej kustodii. Skupili się zwłaszcza na kreatywnych sposobach dawania świadectwa życia ewangelicznego w obliczu pogarszającej się sytuacji ekonomicznej w regionie i wobec kryzysu politycznego w Libanie.

Fr. Andrew Jeylan HOCHSTEDLER

Za: www.ofmconv.net