Bezpieczeństwo dzieci w naszych rękach – podpisz petycję!

8-letni Kamilek z Częstochowy, 4-letni Oskarek z Piotrkowa, 4-letni Leonek spod Garwolina, 3-letnia Hania z Kłodzka czy 9-miesięczna Blanka z Olecka… Za tymi imionami stoją tragedie dzieci, które doświadczyły brutalnej śmierci. Śmierci, których można było uniknąć, reagując w porę. Aby skutecznie przeciwdziałać opieszałości w pomocy niewinnym dzieciom, będącymi częstymi ofiarami przemocy w domowym zaciszu, potrzebne są natychmiastowe zmiany prawne. W jedną z takich zmian zaangażowało się częstochowskie Stowarzyszenie ETOH, zajmujące się prowadzeniem i wspieraniem działań w profilaktyce oraz rozwiązywaniu problemów alkoholowych i behawioralnych. Jak mówi Dawid Sztajner, prezes Stowarzyszenia, 12 maja do Sejmu trafił projekt ustawy, który obecnie czeka na podjęcie prac:

– Została nam przedstawiona propozycja zmian w ustawie, które mają na celu wsparcie dzieci i zabezpieczenie ich interesu. Przeanalizowaliśmy ją wspólnie z naszymi prawnikami oraz psychologami i oceniliśmy, że są to dobre propozycje. Uważamy że ponad wszelkimi podziałami, jakie funkcjonują u nas w kraju, należy tę inicjatywę wesprzeć. Zdecydowaliśmy ją rozpromować poprzez udostępnienie w Internecie petycji, która ma zachęcać ludzi do wsparcia tych zmian – mówił Dawid Sztajner, prezes Stowarzyszenia ETOH.

Ustawa przygotowana przez najlepszych specjalistów ma wprowadzić m.in.: standardy ochrony dzieci – aby każdy wiedział, jak pomóc nieletniemu, które jest krzywdzone, reprezentowanie dziecka w sądzie przez prawnika, czy obowiązkowe szkolenia dla sędziów rodzinnych w celu podnoszenia wiedzy na temat dzieci. Zmian w Ustawie jest znacznie więcej i dotyczą również takich aspektów, jak: aktywna ochrona przed sprawcą, narodowa strategia przeciwko przemocy wobec dzieci – aby Państwo zawsze było zobowiązane do ochrony dzieci, czy też analiza przypadków krzywdzenia dzieci ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkiego uszkodzenia ciała w celu ustalania słabych ogniw systemu i ich eliminacji:

– Chcemy podkreślić, że nie jest to żaden teatrzyk polityczny, ani interes kogokolwiek z nas. Jedynym interesem w tej całej sytuacji są polskie dzieci. Musimy bezwzględnie i jak najszybciej wesprzeć tę inicjatywę, aby ustawa została uchwalona na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Do pierwszego czerwca musi ona trafić w ręce posłów, aby przez dwa tygodnie (bo tak nakazuje prawo) mieli możliwość zapoznać się z treścią tych propozycji – dodał Dawid Sztajner.

Z inicjatywy Stowarzyszenia ETOH powstała petycja o natychmiastowe uchwalenie ustawy. Jest ona dostępna na stronie etoh.edu.pl. Wszystko po to, aby zmiany zostały wprowadzone na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w połowie czerwca.

Bartłomiej Nowak
Radio Fiat