96. Światowy Dzień Misyjny

23 października obchodzimy 96. Światowy Dzień Misyjny. Dzień ten, obchodzony od wielu lat w przedostatnią niedzielę października, rozpoczyna Tydzień Misyjny.  Zachęcamy w tym czasie do wspierania misjonarzy w sposób zarówno materialny, jak i duchowy.

Warto dziś wspomnieć OO. Franciszkanów Konwentualnych, pochodzących z Prowincji Matki Bożej Niepokalanej, którzy przebywają na misjach. Misjonarze Ci, posługują: na Białorusi, w Bułgarii, w Burkina Faso i w Tanzanii. Więcej na temat ich posługi można przeczytać TUTAJ: misje.warszawa.franciszkanie.pl

Patronem misjonarzy z Prowincji Matki Bożej Niepokalanej jest św. Maksymilian Kolbe, który sam był misjonarzem. Przypomnijmy – w 1927 r. w Teresinie pod Warszawą ojciec Maksymilian Kolbe założył klasztor Niepokalanów – wydawnictwo, który był największym katolickim klasztorem na świecie i liczył ponad 700 franciszkanów.  Przeniknięty duchem misyjnym o. Maksymilian, wraz z kilkoma braćmi wyjeżdża do Azji, aby tam zakładać kolejne Niepokalanowy i wydawać „Rycerza”, tak jak w Niepokalanowie. W kwietniu 1930 r. dotarł do Japonii. Po miesiącu, nie znając języka, już w maju wydał po japońsku pierwszy numer „Rycerza”. Wkrótce na peryferiach miasta wybudował klasztor, który nazwał Ogrodem Niepokalanej.

Modlitwa za misjonarzy franciszkańskich
Panie Jezu Chryste, Mistrzu Apostołów, Nauczycielu Ewangelistów, Męstwo Męczenników, Światłości Wyznawców. Spojrzyj łaskawie na naszych franciszkańskich misjonarzy, kapłanów i braci zakonnych, którzy opuścili wszystko co łatwe i bezpieczne, aby swoim życiem i pracą apostolską dawać świadectwo Twojej miłosiernej miłości z dala od Ojczyzny. W pracy bądź ich siłą i zapałem, w zagrożeniu bądź im tarczą i ochroną, osłoną i odpoczynkiem w skwarze południa, a podporą i pomocą w chwilach słabości. Wlej także we mnie zapał i ducha misyjnego, bym modlitwą i ofiarą potrafił(a) wspierać franciszkańskie dzieła misyjne, zachęcając do tego także ludzi ze swojego otoczenia. Amen.