81 lat temu męczeńską śmierć poniósł bł. brat Tymoteusz Trojanowski, franciszkanin z Niepokalanowa

Za dewizę przyjął słowa: „W każdym czasie i w każdym miejscu, do swobodnego rozporządzania Woli Bożej”.

Stanisław Antoni Trojanowski urodził się w ubogiej rodzinie we wsi Sadłowo. Ojciec osierocił rodzinę w czasie I wojny światowej co zmusiło Stanisława do podjęcia pracy zarobkowej w celu utrzymania matki i trzech braci.

5 marca 1930 roku został przyjęty przez o. Alfonsa Kolbego jako kandydat do zakonu w Niepokalanowie. 6 stycznia 1931 roku został przyjęty do nowicjatu i przyjął imię Tymoteusz.

11 lutego 1938 roku złożył śluby wieczyste. Całe życie zakonne spędził w Niepokalanowie zajmując się wysyłką „Rycerza Niepokalanej”, zaopatrzeniem, pracując w dziale rolniczym i koszykarskim, oraz jako opiekun chorych braci w infirmerii. O. Maksymilian darzył go wielkim zaufaniem.

Po wkroczeniu okupantów do Niepokalanowa został aresztowany 14 października 1941 roku i przewieziony z grupą współbraci na Pawiak, a następnie do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie głodzony, bity i zamęczony katorżniczą pracą zmarł na zapalenie płuc 28 lutego 1942, jako numer 25431.

26 maja 1994 roku ogłoszono br. Tymoteusza Sługą Bozym, a na wniosek Kongregacji do spraw kanonizacji, Kościół uznał go za swego błogosławionego w 1999, a papież Jan Paweł II beatyfikował go 13 czerwca w Warszawie w grupie 108 błogosławionych męczenników.

Bł. Tymoteusz Trojanowski jest jednym z patronów klasztoru – Radia Niepokalanów.
Więcej infromacji o bracie Tymoteuszu: TUTAJ