8 stycznia – 128. rocznica urodzin św. Maksymiliana | uroczyste obchody 100. rocznicy powstania Rycerza Niepokalanej

8 stycznia, w dniu 128. rocznicy urodzin o. Maksymiliana zapraszamy na uroczyste obchody 100. rocznicy wydania pierwszego numeru Rycerza Niepokalanej.

Eucharystia pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego będzie sprawowana 8 stycznia o 11.00 w bazylice w Niepokalanowie. Transmisja na kanale YT „Niepokalanów TV” oraz przez Radio Niepokalanów. 

Wcześniej, od 9.30 można będziecie śledzić to, co działo się będzie w Niepokalanowie, sali świętego Bonawentury: Ojciec dr Tomasz Szymczak wygłosi wykład pt. „Rycerz potrzebny od zaraz”; a Ojciec prof. dr hab. Marcin Tkaczyk pt. „100 lat „Rycerza Niepokalanej”. Próba analizy”. Nazwiska prelegentów gwarantują, że będzie ciekawie…

Zapraszamy!
Link do transmisji Sympozjum:

Link do transmisji Mszy świętej:


Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 r. w należącej wówczas do zaboru rosyjskiego Zduńskiej Woli. Był środkowym z trzech synów Juliusza i Marianny z domu Dąbrowskiej. Swoje wychowanie i wiarę zawdzięczał pobożnym rodzicom, którzy dawali mu dobry przykład codziennej modlitwy i Eucharystii. Jego życie zdeterminowało jeszcze jedno duchowe wydarzenie. Gdy miał kilkanaście lat, w kościele parafialnym w Pabianicach ujrzał Matkę Bożą, która zaproponowała mu wybór – białą koronę, oznaczającą czystość i czerwoną koronę, będącą symbolem męczeństwa. Młody Rajmund wyciągnął ręce po obie. Biała korona była zapowiedzią jego powołania do życia w zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych, życia poświęconego dla głoszenia Ewangelii. Czerwona korona okazała się symbolem jego śmierci w bunkrze głodowym obozu w Auschwitz – śmierci, która dała nadzieję współwięźniom, stając się ostatnim świadectwem Dobrej Nowiny. O. Maksymilian Kolbe to jedyny przypadek, jaki zna historia, kiedy w czasie procesu kanonizacyjnego następuje „zmiana kwalifikacji czynu”, który jest podstawą wyniesienia na ołtarze. Ten wyjątkowy franciszkanin został błogosławionym jako wyznawca, a świętym jako męczennik. W ten sposób Maryja założyła na głowę swojego wiernego sługi obie korony.

Ojciec Maksymilian Kolbe był założycielem Niepokalanowa, Radia Niepokalanów, Rycerstwa Niepokalanej, Wydawnictwa w Niepokalanowie, „Rycerza Niepokalanej”, licznych franciszkańskich misji i wielu innych dzieł, których najważniejszym celem było zdobycie całego świata dla Jezusa przez Niepokalaną. Zdawał sobie sprawę z tego, że jego marzenie o zdobyciu całego świata dla Chrystusa jest po ludzku niemożliwe. Do tego jednak celu są dwie drogi – mówił do braci w Niepokalanowie 26 lipca 1933 r. – siły własne i siła Boża. […] Ty sam niczego nie potrafisz, jeżeli się na swoich siłach opierasz. Jeżeli się oprzemy na Panu Bogu, to wszystko możemy. Jako podstawową siłę i oparcie w ewangelizacji widział Maryję, która w najdoskonalszy sposób powiedziała Bogu tak. Niepokalana była dla o. Maksymiliana Kolbego zarówno źródłem nowej gorliwości do niesienia Ewangelii, jak i najdoskonalszą metodą jej głoszenia. Wiedział ubogi franciszkanin, że chcąc zdobywać świat dla Chrystusa, trzeba ewangelizację rozpocząć od siebie: Zacząć przede wszystkim od siebie, zdobyć swoją duszę całkowicie dla Niepokalanej. Pozwolić Niepokalanej, aby zasypała, wprost zalała naszą duszę swoimi łaskami. Niech Ona nami kieruje…

Paulina Wysocka


ZOBACZ TEŻ:
100 lat Rycerza Niepokalanej i niezwykła niespodzianka dla Czytelników
100 lat Rycerza Niepokalanej – dzieje
100 lat Rycerza Niepokalanej: Z Krakowa przez Grodno do… Niepokalanowa
Od 100 lat „Rycerz” jest Niepokalanej – i niech tak pozostanie!
„Rycerz Niepokalanej” na starych fotografiach
POSŁUCHAJ: O skutecznym wstawiennictwie św. Maksymiliana
Audycja o. Paulina Sotowskiego „Madonny świętego Maksymiliana”
Biografia św. Maksymiliana Tomasza Terlikowskiego już w księgarniach!