50 szopek krakowskich na wystawie u franciszkanów

Do końca sierpnia, codziennie od godz. 10.00 do 18.00, w Auli bł. Jakuba w Klasztorze Franciszkanów w Krakowie (wejście od Plant) będzie można oglądać szopki krakowskie. W tym roku jest ich 50.

„Pretekstem do zorganizowania letniej wystawy jest trwający jubileusz 800-lecia przełomowych wydarzeń z życia św. Franciszka z Asyżu (2023-2026) oraz chęć zaprezentowania, szczególnie turystom, krakowskiej tradycji wywodzącej swój rodowód, podobnie jak wszystkie szopkarstwa świata, z Greccio” – mówi Marek Markowski, inicjator przedsięwzięcia, twórca szopek, odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

„Szopkarstwo Krakowa, jako jedyne szopkarstwo, zostało umieszczone na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości prowadzonej przez UNESCO. Warto więc, kto nie odwiedzał Krakowa zimą, skorzystać z okazji i podziwiać te misternie zdobione budowle stworzone z miłości do Bożego Narodzenia i Krakowa” – dodaje.

Na wystawie prezentowane są szopki nagradzane w konkursach ostatnich kilku dekad, wśród nich rzadko wystawiana pięciometrowa, najwyższa w dziejach konkursu. Ekspozycję uzupełnia 20 szopek z różnych kontynentów.

Organizatorem wystawy jest fundacja Tradycja Szopki Krakowskiej, a partnerem wystawy – Klasztor św. Franciszka z Asyżu.

O. Jan Maria Szewek