„W trwającej od 1980 r w Peru wojnie partyzanckiej zginęło ponad 70 tys. osób. Wśród nich byli też Polacy” – to zdanie rozpoczyna nowy film dokumentalny, który opowiada o historii życia bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka, ale także o Polakach w Peru

Dokument w reżyserii Błażeja Pyrki pokazuje Peru i Pariacoto 30 lat po śmierci męczenników z Pariacoto, która miała miejsce 9 sierpnia 1991 r. Twórcy filmu dotarli do świadków tego wydarzenia, do osób pamiętających pracę pierwszych polskich misjonarzy męczenników.

Ważnym głosem jest opowieść o. Stanisława Olbrychta OFMConv, który jako pierwszy franciszkanin po śmierci misjonarzy rozpoczął pracę w Pariacoto. O obecnej rzeczywistości miasteczka mówi o. Rafał Dryjański, proboszcz i gwardian pracujący w Pariacoto, burmistrz miasteczka, nauczyciele i dawni wychowankowie bł. Michała.

Mieszkańcy zgodnie mówią o wielkim zaangażowanie bł. Zbigniewa w pomoc chorym, najbiedniejszym, o koordynowaniu akcji pomocowych, odwiedzaniu najbiedniejszych, a także o oddanej pracy bł. Michał z dziećmi i młodzieżą, zainicjowaniu działalności szkoły, która dawałaby najbiedniejszym szansę na naukę.

Film pokazuje także obecną sytuację Polonii w Peru, a także zasługi, jakie wnieśli dla kraju Ernest Malinowski czy Edward Habich, konstruktorzy, inżynierowie i budowniczowie kolei peruwiańskiej.

Jak z perspektywy 30 lat można oceniać skutki zbrodni, której dopuścili się terroryści z Sendero Luminoso na polskich misjonarzach? Jak dziś wygląda polska działalność misyjna w Peru? Czy w Peru panuje już pokój, a demony terroryzmu zostały pokonane? Autorzy filmu szukają odpowiedzi na te pytania u swoich rozmówców.

Film jest dostępny bezpłatnie na platformie vod.tvp.pl

Realizacja i zdjęcia: Błażej Pyrka, Marcin Ziółkowski
Montaż i współpraca realizacyjna: Grzegorz Rybak
Scenariusz: Nina Stołecka
Dźwięk: Marcin Sobczak
Rok Produkcji 2021; czas trwania: 42 min.
Pokój i Dobro. Polacy w Peru.

Link do filmu: https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/pokoj-i-dobro-polacy-w-peru,386374

Za: www.meczennicy.franciszkanie.pl